Вейпінг в Кам’янському – не така вже безпечна мода

Вейпінг в Кам’янському – не така вже безпечна мода

Вдихання пари з вейпа – трендового замінника тютюнових цигарок, може бути небезпечним для організму, попереджають медики та вчені.

Автор: Валентин Фіголь

«Вчені кажуть, що дим електронної сигарети може бути канцерогеном і підвищує ризики хвороб серця, раку легенів, може викликати запалення легенів і підвищує ризик розвитку хронічного обструктивного захворювання легень», – заявила торік Уляна Супрун, тоді міністр охорони здоров’я України.

«В Україні майже кожен п’ятий підліток (13-15 років) є споживачем електронних сигарет», – зазначала екс-міністр. Користувачі-вейпери вважають електронну цигарку вдалим замінником звичайної.

Вейп, електронна цигарка – це прилад, який розігріває спеціальну синтетичну суміш до стану пари. Цю пару вейпери вдихають замість тютюнового диму, гадаючи, що ця процедура безпечна.

Але вже зо два роки вчені, які досліджують вейпінг та його наслідки, попереджають: тривале використання електронних сигарет може мати негативні наслідки.

Професор Бірмінгемського університету Девід Тіккетт зазначив, що електронні сигарети безпечніше з точки зору ризику раку, але якщо вейпіть протягом 20 або 30 років, це може привести до хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ).

У дослідженні, опублікованому торік в журналі Thorax, виявлено, що вейпінг може викликати запалення і погіршити активність альвеолярних макрофагів – клітин, які захищають легені від потенційно шкідливих часток пилу, бактерій і алергенів, пише Daily Mirrow.

При цьому під час досліджень вчені основну увагу зосередили на хімічному складі рідини електронної сигарети. Вони розробили процедуру імітації вейпінга в лабораторії, перевіряючи ефект впливу конденсату рідини електронної цигарки на альвеолярні макрофаги, взяті із зразків легеневої тканини.

Встановлено, що конденсат з хімічними сполуками, які входять до складу цигаркової рідини, є шкідливим для клітин легенів.

Через регулярне вдихання нагрітої пари виникає порушення терморегуляції та видільної функції легенів. Адже повітря, що видихається, містить не тільки вуглекислий газ, але і вологу, а також – продукти, які необхідно вивести з організму. А при наявності гарячої водяної пари, які дають вейпи, ефективність цих процесів помітно падає .

Спостерігається й зниження захисних функцій легенів. У нормі, спеціальні клітини продукують слиз, який містить імуноглобуліни, білки та інші корисні речовини, що створюють бар’єр перед вдихуваними мікроорганізмами. В умовах частого перезволоження, виділення слизу знижується, як і опірність організму до респіраторних інфекцій.

Ця небезпека може бути особливо актуальною для мешканців Кам’янського. Адже в атмосфері міста є велика концентрація пилу та токсичних газів. Пара в легенях порушує процес формування слизових грудок, які містять шкідливі речовини і в нормі мають виходити назовні під час кашлю. Через це токсичний бруд залишається в альвеолах легень і продовжує отруювати організм.

Хіміки університету Берклі продемонстрували: термічний розклад пропиленгликолю і гліцерину, що містяться в складі рідини для заправки вейпу, призводить до вивільнення токсичних акролеіну і формальдегіду.

Акролеїн подразнює слизову оболонку очей і дихальних шляхів, викликає сльозотечу, а також має мутагенні властивості. Формальдегід, крім перерахованих властивостей, впливає на центральну нервову систему.

Все це провокує облітеруючий бронхіоліт. Хвороба призводить до рубцювання крихітних повітряних мішечків у легенях, вона виснажлива і незворотна. Починається з задишки, з часом призводить до хронічного кашлю, від якого вже не позбутися, поступового погіршення робот органів дихання.

В світі вже зареєстровано 14 смертей, викликаних, на думку фахівців, саме вейпінгом. В багатьох цивілізованих країнах – в США та Великобританії, зокрема, проводиться активна роз’яснювальна робота серед молоді щодо ризиків нової моди.

Повальне захоплення вейпінгом досить молоде, зазначають вчені, і у науки ще нема достатньої бази дослідів, щоб говорити про те, наскільки вейпінг безпечніший за тютюнопаління в перспективі. ��