У Міносвіті дали рекомендації щодо безпеки дітей у цифровому просторі

У Міносвіті дали рекомендації щодо безпеки дітей у цифровому просторі

Останнім часом збільшилася кількість випадків небезпечної поведінки дітей, що загрожує їх життю та здоров’ю. Зокрема, йдеться про вплив соціальних мереж в інтернеті. Для підвищення обізнаності вчителів, керівників закладів освіти, батьків та їх дітей МОН розробило рекомендації  для проведення додаткових профілактичних заходів закладами освіти серед дітей та інформування батьків.

Цифрове середовище, зокрема інтернет, сьогодні є не лише важливим джерелом інформації, але й способом комунікації, який нівелює перепони для спілкування. Через глобальний вплив COVID-19 діти проводять дедалі більше часу в інтернеті.

Найбільшої уваги щодо профілактики потребують підлітки (12-17 років), оскільки це етап активного формування самооцінки, інтересів, моральних уявлень, соціальних установок та потреби в спілкуванні з однолітками.

Батькам під час комунікації з дитиною варто, зокрема:

– говорити з дитиною про безпеку в інтернеті та допомагати розвивати критичне мислення, вчити робити аргументований вибір та нести відповідальність за його результати;

– будувати відкриті та довірливі стосунки з дитиною;

– формувати корисні звички використання ґаджетів та цифрового середовища та підвищувати самооцінку дитини, дозволяти дитині самостійно робити вибір і бути відповідальною за це;

– заохочувати користуватися ґаджетами в зонах видимості дорослих;

– встановлювати часові межі користування ґаджетами та контролювати додатки, ігри, вебсайти та соціальні мережі, якими користується дитина, та їх відповідність віку дитини;

– бути уважними до ознак страху чи тривоги, зміни поведінки, режиму сну та апетиту.

У разі виявлення, що дитина стала жертвою будь-яких проявів насильства, експлуатації, вербування або маніпуляцій у цифровому просторі, варто одразу звертатися до Національної поліції України та надіслати повідомлення про правопорушення до департаменту кіберполіції Національної поліції України (цілодобово).

Психологічну допомогу та підтримку можна отримати за номерами телефонів:

Національна гаряча лінія з питань протидії насильству та захисту прав дитини (пн – пт, з 12:00 до 16:00):

– 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних),

– 16 111 (безкоштовно з мобільних);

Також є онлайн-консультація для підлітків:

– у Teenergizer;

– чатбот у Telegram

– і Viber.

До речі Департамент захисту інтересів дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора ініціюватиме створення для дітей, які стали жертвами злочинів або свідками правопорушень online-каналів довіри в соціальних мережах та месенджерах, зокрема в Instagram, Snapchat або Telegram.