Не забирати гроші на безпеку проммайданчика ПХЗ просить міськрада Кам’янського

Не забирати гроші на безпеку проммайданчика ПХЗ просить міськрада Кам’янського

Не припиняти фінансування державної Програми приведення в безпечний екологічний стан об’єктів і майданчика колишнього уранового виробництва ВО «ПХЗ» – таке звернення до державної влади прийняла міська рада Кам’янського на позачерговій сесії 25 жовтня.

Автор: Валентин Фіголь

Приймаючи в першому читанні проект бюджету України на 2020 рік, Верховна Рада вирішила скасувати бюджетні призначення в розмірі 45 мільйонів гривень на заходи Програми.

Програма була написана для того, щоб оберігати населення Кам’янського та сусідніх населених пунктів від шкідливого впливу радіаційно забруднених об’єктів колишнього уранового виробництва. Заходи Програми мали забезпечувати моніторинг екологічної ситуації на території проммайданчика та хвостосховищ ПХЗ, вжиття заходів, щоб стан довкілля не погіршувався. Так написано в зверненні депутатів міської ради Кам’янського до очільників держави, уряду й парламенту України.

Всього Програма на 2019-2023 роки передбачала фінансування з державного бюджету в об’ємі 248 мільйонів гривень. За ці гроші освоювачі – спеціально для цього створене державне підприємство «Бар’єр», у якого ті об’єкти перебувають на балансі, мали контролювати периметр забруднених територій, щоб радіоактивні матеріали не переміщались туди-сюди. Також за ці гроші державні освоювачі повинні підтримувати в технічно справному стані захисні споруди хвостосховищ, тощо. Це також написано в зверненні міськради.

Виконання робіт з приведення території в екологічно безпечний стан дасть можливість залучати до тих робіт міжнародну допомогу, нагадали депутати в зверненні.

Виконання заходів державної Програми, на думку авторів звернення, дасть можливість безпечно рекультивувати 73 гектари забруднених територій та 70 гектарів хвостосховищ «для подальшої експлуатації в інтересах місцевих громад» (цитата зі звернення).

Скасування бюджетних призначень в таких умовах «надзвичайно погіршить і так кризове екологічне становище в місті», – вважають депутати міської ради Кам’янського.

Міська рада, отже, звернулась до державної влади з проханням не припиняти надалі давати гроші ДП «Бар’єр».

Держава створила для безпеки території проммайданчика ПХЗ та хвостосховищ ДП «Бар’єр», нагадав після сесії міськради Олександр Залевський, секретар ради. А безпека тих територій – питання екологічної безпеки Кам’янського, акцентував він. «Бар’єр», до того ж, винний у міський бюджет плату за землю, і має проблеми з виплатою заробітної платні персоналу, зазначив пан секретар.