Пам’ять про жертви Голодомору вшанували люди в Кам’янському

Пам’ять про жертви Голодомору вшанували люди в Кам’янському

Пам’ятати про голодомор важливо – аби він не повторився в майбутньому, наголошують учасники заходів із вшанування пам’яті жертв голоду в Україні.

Автор: Валентин Фіголь

Голодомор 30-х років минулого століття був штучно створеним заходом упокорення українського народу – розповів молодим кам’янчанам на відкритті тематичної виставки в міському архівному управлінні свободівець Олександр Залевський, секретар міської ради Кам’янського. На його переконання, радянська влада не могла приборкати селянський спротив українців, тому взялася виморити їх голодом.

Голод на Україні було створено навмисно, нагадала Галина Кулініч, начальник міського архіву. Просто влада забирала в селян всі продукти, і нещадно карала за спроби щось приховати або опиратись. Карали цілі населені пункти непокірних українців. А потім в порожні хати заселяли представників інших народів. «Уявіть собі, як страшно поволі вмирати від голоду і бачити, як вмирають твої рідні!» – зауважила слухачам Г. Кулініч.

Голодомор був прикладом того, як важливо бути господарем на своїй землі, наголосив для студентів О. Залевський: «Якщо в нас буде земля – ми не помремо з голоду!» Тому, нагадав він молодим землякам, так важливо питання розпорядження українською землею, підкреслив пан секретар міськради.

Виставка, присвячена Голодомору, зібрала документальні свідоцтва того страшного лиха. Тут офіційні радянські документи про хлібозаготівлю – в кого скільки забрано, хто чинив опір чи приховував хліб. Тут свідоцтва про смерть від хвороб, пов’язаних з голодом. Болісні спогади свідків про те, як люди голодували, як виживали в умовах браку їжі. Голодуючі їли все, що бодай якось скидалось на харчі: варили шкіряні речі, полову з зерна, полювали на котів, пацюків та лісових птахів.

Голодомор, акцентували дорослі – яскравий приклад злочину влади проти народу.

Церемонія вшанування пам’яті жертв голодомору пройшла сьогодні біля музею історії міста. Цьогоріч все відбулось за чверть години: обійшлись без церковної панихиди – сказала кілька слів директорка музею Наталія Буланова, молоді люди зацитували мартиролог полеглих від голоду. За даними місцевих істориків, від голоду в Кам’янському померли приблизно 8 000 людей.

Учасники заходу закликали присутніх приєднатись до всеукраїнської акції «Запали свічку пам’яті» і виставити у вікно оселі запалену свічку о 16 годині – на згадку про голод і про злочин.