Як кредитори та інші «диверсанти» руйнують «Міськводоканал» в Кам’янському

Як кредитори та інші «диверсанти» руйнують «Міськводоканал» в Кам’янському

Ще в червні цього року «Пильний погляд» повідомив про спробу сумнівних фірм збанкрутувати КВП КМР «Міськводоканал». І ось тепер стало відомо, що СБУ порушило кримінальну справу, підозрюючи колишню адміністрацію водоканалу у штучному створені умов для його банкрутства за допомогою «дружніх» фірм.

Автори: Валентин Фіголь, Сергій Гузь.

СБУ відкрило кримінальну справу

Суть справи, яку розслідує СБУ, ось в чому.

На початку 2018 року  «Міськводоканал» заключив угоди з приватними підприємствами ТОВ «Либідь-2000», ТОВ «Будкомплект-Актив», ТОВ «Дніпро-Будальянс» на послуги з прочищення каналізаційних комунікацій. Кожна угода на суму близько 400 тисяч гривень, загалом – приблизно 1,2 мільйон гривень. Гроші за угодами водоканал не платив, заборгувавши приватним партнерам цю суму.

Партнери, до речі, досить цікаві: згідно відкритих даних, всі 3 фірми зареєстровані в Кам’янському зі статутним капіталом в 1 тисячу гривень,  а керівником підприємствами ТОВ «Либідь-2000» та ТОВ «Будкомплект-Актив» зазначено одного й того ж громадянина

Влітку 2018 року всі три підрядники передають права вимагати повернення боргів такому собі ТОВ «Трабл-Шутер Сервіс», теж зареєстрованому в Камянському. Але на відміну від попередніх, ця фірма та люди, які за нею стоять, більш відомі громаді міста, і не тільки.

Дерибан тепломереж

Цього року фірма «Трабл-Шутер Сервіс» не вперше виникає у нашому місті. Вона пов’язана не тільки з банкрутством водоканалу, але й скандальною історією з приватизацією майна тепломереж Вольногорська, а особи, які за нею стоять, з банкрутством тепломереж Кам’янського.

Більш детально про це можна прочитати у нашій червневій публікації «Реальный «распил» по-украинский или история с банкротством коммунальных предприятий в Каменском». Цікаво, що на той момент (2018 року) директором ТОВ «Трабл-Шутер Сервіс» був Олег Усачов, донедавна депутат міськради Кам’янського від «Батьківщини».

Олег Усачов є ліцензованим арбітражним керуючим і спеціалізується якраз на справах з банкрутства підприємств. Його діловим партнером є Дмитро Проскурін, теж арбітражний керуючий і фахівець з банкрутств. Саме разом вони засвітилися у скандалах навколо приватизації тепломереж у Вольногорську, про що докладно писала газета «Лица». А зараз мають відношення до спроб через банкрутство взяти під контроль управління та майно КП «Тепломержі» Кам’янського.

І на останок. Окрім партійних інтересів, Усачов довгі роки має дружні і ділові стосунки з Олександром Плахотником, який якраз у 2018 році був генеральним директором нашого КП «Міськводоканал».

Цікаво, що на початку 2018 року водоканал найняв «Трабл-Шутер Сервіс» для надання юридичних послуг. Зібравши боргові вимоги трьох підрядників (слідчий називає це штучним створенням кредиторської заборгованості), в серпні 2018 року ТОВ «Трабл-Шутер Сервіс» звернулось з позовною заявою до Господарського суду Дніпропетровської області, вимагаючи повернення боргу.

Слідчий підозрює змову

«Посадові особи КВП КМР «Міськводоканал» за попередньою змовою… , з метою зруйнування та пошкодження об`єктів функціонування КВП КМР «Міськводоканал»…,  здійснюють привласнення грошових коштів, отриманих від діяльності цього комунального підприємства, в тому числі і субвенцій з міського та районного бюджетів, які направлені на погашення боргових зобов`язань підприємства», – написав слідчий, вимагаючи доступу до документів, які можуть підтвердити цю версію.

Дії адміністрації водоканалу слідчий слідчого управління СБУ кваліфікує як диверсію (ст.. 113 ККУ). Розслідуючи кримінальне провадження за цією статтею Кримінального Кодексу, слідчий в листопаді вимагав через суд надати йому доступ до документів, які мають перебувати на «Міськводоканалі».

Стан підприємства через штучні борги – погіршився

«З метою перевірки майнового стану КВП КМР «Міськводоканал», державним виконавцем в листопаді минулого року були направлені відповідні запити до реєструючих установ. На виконання рішення суду по виконавчому провадженню, державним виконавцем була винесена постанова про арешт коштів боржника, копії якої направлені до банківських установ. Згідно з повідомлень банківських установ, грошові кошти у боржника відсутні. Відповідно до повідомлення Держгірпромнагляду, Державної інспекції сільського господарства у Дніпропетровській області, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та управління Держземагенства, майно у боржника відсутнє. Враховуючи викладене, 24.01.2019 року Господарським судом Дніпропетровської області винесено ухвалу про відкриття провадження у справі про банкрутство КВП КМР «Міськводоканал»», – так описує процес судова ухвала від 11 листопада 2019 року про доступ до документів слідчого СБУ.

Дії адміністрації водоканалу, як вважає слідчий СБУ, погіршують і без того складний фінансово-господарський стан водоканалу: «У зв`язку з деструктивним управлінням стратегічно важливим підприємством, використанням коштів комунального підприємства на необов`язкові статті видатків, КВП КМР «Міськводоканал» залишається у скрутному фінансовому становищі».

Диверсія?

Підприємство надає послуги водопостачання та водовідведення, нагадує слідчий. Отже, за його логікою, керівництво водоканалу фактично руйнує об’єкти водопостачання та водовідведення, відбираючи в підприємства кошти.  В тому числі, й бюджетні кошти, акцентує розслідував.

«Так, в рамках «Програми розвитку комунального виробничого підприємства «Міськводоканал» на 2016-2020 роки», упродовж 2016-2019 років, з місцевого бюджету м. Кам`янське поповнено статутний капітал комунального підприємства на суму 92,5 млн. грн. Разом з тим, незважаючи на досить високі субвенції з місцевого бюджету та власний дохід підприємства, фінансово-економічний стан останнього перебуває у критичному стані, що стало наслідком початку процедури банкрутства, – значиться у зверненні слідчого. –  Основні виробничі фонди КВП КМР «Міськводоканал» зношені на 80%, агрегати насосних станцій відпрацювали нормативний термін експлуатації, виведені з експлуатації 2 з 6 резервуарів питної води, капітальні ремонти протягом останніх років не проводяться, не здійснюється дезінфекція відремонтованих ділянок водопроводу. Підприємство працює тільки у режимі аварійно-відновлювальних робіт по ліквідації аварій, як на розподільчих водопровідних, так і на каналізаційних мережах. Внаслідок незадовільного технічного стану водопровідних мереж, якість питної води, яка виходить після водопровідних очисних споруд, погіршується при транспортуванні за органолептичними та мікробіологічними показниками безпечності».

Створювати штучно конфлікти навколо боргів в такій ситуації – це диверсія, вважає слідчий СБУ.

Суд надав дозвіл

Суд, розглянувши доводи слідчого, видав 11 листопада ухвалу, якою дозволив слідчому доступ до актів виконаних робіт між «Міськводоканалом» та трьома підрядниками, вказаними в зверненні слідчого до суду. Розслідування продовжується. На водоканалі з того часу помінявся генеральний директор: замість Олександра Плахотніка цю посаду обіймає Наталія Лисак.

«Звинувачення у диверсії абсолютно безпідставні, я навіть не буду оскаржувати дії слідчого, – заявив у коментарі «Пильному погляду» колишній гендиректор Олександр Плахотник. – Наскільки мені відомо, водоканал надав усі документи, які вимагав слідчий, нехай перевіряють. Не думаю, що у цієї справи є якісь перспективи».