Про відходоперерробку в Кам’янському та Баглійський ставок

Звертати увагу на малі та забуті водойми стає трендом в Україні: фахівці прогнозують посуху та зневоднення. Мешканцям Кам’янського варто згадати, наприклад, про Баглійський ставок – водойму, що була одним з популярних місць водного відпочинку ще років 40 тому. Сьогодні в кількох сотнях метрів від ставка ТОВ «Рокобан» хоче розташувати підприємство з переробки небезпечних відходів.

Автор: Валентин Фіголь.

У погожі літні вихідні на берегах Баглійського ставка збирались десятки, якщо не сотні відпочиваючих. Балка, що зветься Водяною і тягнеться кудись до промзони ДМК, розлягалась від дитячого вереску та реготу. В ставку купались діти і дорослі: під кручею, де росла здоровенна верба і висіла «тарзанка», була глибина більше 2 метрів.

Автор у 3-річному віці тонув у цьому ставку, шубовснувши з греблі. Аби тато були не витягли…

В ставку рибалили цілий рік. Взимку хтось, бувало, провалювався під лід, але нелетально.

Сьогодні ставок більше нагадує болото з очеретом

В південно-східному кутку балки було джерело, звідки автор пив воду ще десь 30 років тому.

По дорозі від зупинку трамваю №2 «вулиця Народна», де зараз бовваніють руїни колишньої спецкомендатури та гуртожитку для «хіміків», до ставка було ще пара цікавих об’єктів: майданчик для дресирування службових собак і стенд для стрільби з гладкоствольної зброї. Коли на стенді стріляли – уламки мішеней-«тарілочок» та шріт долітали до західного берега ставка.

Залишки чи то від стендової стрільби, чи то від полювання мисливців…

Сьогодні ставка нема. З десяток років тому греблю в північній частині водойми, яка утворювала ставок, розбили. За неофіційною інформацією, хтось із сусідньої промзони скинув у ставок якісь відходи, а потім, щоб приховати екологічний злочин, розбив греблю, щоб спустити отруєну воду. Звичайно, жодних винних не знайшли, але автор бачив дорослих людей, які збирали в мішки рибу після спуску ставка. Репортаж про цю подію лишився десь в архівах ЗМІ Дніпродзержинська.

Але водойма жива. Джерело, заховане десь у хащах та очереті, дає життя потічку, який дзюрчить балкою на північ, повз приватний сектор між проспектами Ювілейним та Аношкіна.

Береги ставка заросли чагарником. Поки автор прогулювався вздовж ставка, десь у південній частині балки, на самому верху біля залізничної колії, верещали бензопили…

У балку часто навідуються “чорні лісоруби”, бо місцина поросла чагарником та деревами, які ніхто не охороняє

Нещодавно над водоймою нависла ще одна потенційна загроза. Над балкою, з південного сходу, на самому верху схилу – промисловий майданчик, орендований ТОВ «Рокобан». Це приватне підприємство нещодавно сколихнуло громаду Кам’янського наміром збудувати підприємство для переробки небезпечних (в тому числі медичних) відходів та переробці трупів тварин на корм для тварин.

З огляду на ситуацію, болоту, яке тут є зараз, навряд чи «світить» знову стати Баглійським ставком – популярним місцем водного відпочинку мешканців міста.