Про курс гривні, ціни на нафту та зловтішання «щоб у сусіда корова здохла»

Інтернет гуде від коментування новин про те, що падіння цін на нафту створить кризу для економіки Росії. Багато хто зловтішається з цієї проблеми для країни, з якою ми воюємо на Донбасі вже шостий рік. Проте, попри цю війну ми весь цей час ще й торгуємо з Росією, маємо багато інших економічних взаємозв’язків на глобальних ринках. Тож, чи рухне «імперія зла», чи скоріше впаде гривня та економіка України?

Автор: Сергій Гузь.

Нафта падає – Росії гаплик

Учора сенсаційна новина поширювалась мережею, наче той коронавірус: уперше з 1991 року ціни на нафту впали аж на 30%. На цій підставі робився висновок, що от тепер нашому північному сусіду настане бюджетний гаплик, бо впадуть доходи від продажу нафти. Ну, а там дивись і зловісний режим Путіна впаде, разом з режимами у Венесуелі, Ірані та ще десь «у недемократичному світі».

Проте, реальність зовсім не така радісна, як комусь хочеться. Насправді, ціни на нафту залишались стабільними з 1987 по 1998 рік, коливаючись на рівні 20 доларів за барель нафти. І лише у 1990 році, коли Ірак напав на Кувейт та підпалив усі нафтові скважини – ціни на нафту стрибнули вдвчі – до 40 доларів, але вже за кілька місяців знову повернулись до свого стабільного рівня.

Тільки у 1999 році почалося глобальне і довгострокове зростання цін на нафту, викликане бурхливим розвитком китайської економіки. У 2008 році вони підскочили аж до 140 доларів за барель – у 7 разів більше, ніж у період розквіту і стабільності світової економіки. Та вже у 2009 році вони обвалилися до 45 доларів – того самого рівня, з якого почалося учорашнє падіння цін на нафту.

І що, розвалилася після цього Росія, впав режим Путіна? Ні. Росія витримала це падіння цін на нафту та доходів у бюджет саме тому, що у будь-якій авторитарній країні її економіка знаходиться у ручному керуванні. Вчорашнє падіння цін на нафту не настільки масштабне, аби завдати катастрофічних наслідків. До того ж, ще невідомо, як довго ціни на нафту залишатимуться низькими, бо вже сьогодні нафта знову почала дорожчати.

Ура, вчора рубль впав! А сьогодні — гривня

Ще один привід для зловтішань стосувався падіння курсу російського рубля. «От дивіться, у них рубль впав, а наша гривня стоїть!» — радісно коментували деякі дописувачі. Але сьогодні зранку гривня так само обвалилася майже до 26 гривень за долар. Це сталося б ще вчора, але вчора нас врятував вихідний, коли міжбанківська біржа не працювала.

Але проблема ще глибша. Попри війну з Росією, ми продовжуємо активно торгувати з цією країною. У минулому році товарообіг з цією країною складав 10% від усього товарообігу України. Ба більше, ми продаємо до Росії товарів та послуг приблизно на 2 мільярди доларів, а закуповуємо – на 10 мільярдів. Тож, послаблення російського рубля відносно гривня означає, що усі російські товари в нашій країні стануть дешевші. А от наші товари в Росії – дорожчими, а значить продати їх буде важче. Як наслідок, наша торгівля з Росією стане ще більш від’ємною для України (це коли ми витрачаємо на закупівлю товарів більше валюти, ніж отримуємо від продажу).

Так що тут радісного, панове?

На Україну насуваються фінансові та економічні проблеми

Ситуація з падінням сировинних ринків, акцій та інших цінних паперів – зовсім не привід для радості в Україні, яка зараз максимально залежна від світової кон’юнктури. Так, сьогодні стало відомо про вчорашнє падіння вартості наших євро бондів (боргових паперів України). А це означає, що кредити для України стануть дорожчими.

Це вже позначилось на можливостях Мінфіну залучати нові кредити у вигляді облігацій  внутрішньої державної позики для фінансування дефіциту бюджету. Останній стрімко росте і вже призвів до відставки уряду.

Ба більше, величезні спекулятивні запозичення на ринку ОВДП призвели до укріплення гривні у попередні кілька місяців. А це – подорожчання наших товарів, що продаються закордон. Через це вже п’ятий місяць триває падіння промислового виробництва, яке тільки збільшується місяць до місяця. Вперше з 2016 року зафіксоване загальне падіння валового внутрішнього продукту в січні 2020 року. І статистика за лютий буде не кращою.

Сьогодні почав стрімко падати курс гривні до долара, що хоча трохи і покращить ситуацію в експортних галузях нашої економіки, але призведе до чергового зростання цін на імпортні товари та комунальні послуги. Особливо, якщо нафтопродукти та газ почнуть дорожчати. Де зупиниться падіння гривні – ніхто не знає. У бюджетному кодексі на 2020 рік курс гривні закладений на рівні 27 за долар. Але зараз багато хто вважає, що це буде дуже оптимістичний сценарій. Особливо на фоні того, що МВФ досі не узгодив з нашим новим урядом чергову програму кредитування. Тоді як цього року нам доведеться сплатити значну частину наших міжнародних боргів.

То чи варто у цій ситуації зловтішатись з проблем сусіда, у якого ніяк корова не здохне, чи краще турбуватись про власний добробут?