Сергій Задоя про маски, безпеку лікарів та ситуацію з карантином у Кам’янському

Сергій Задоя про маски, безпеку лікарів та ситуацію з карантином у Кам’янському

Останніми днями містом та країною поширюються безліч чуток про те, що лікарі не забезпечені елементарними засобами гігієни, відсутність масок та дезінфікуючих засобів, чутки про приховування діагнозів коронавірусу та багато іншого. Аби перевірити справжній стан справ, ми без попередження зайшли у Центр первинної медико-санітарної допомоги №3 – один з головних поліклінічних закладів міста. Подивились що і як, поспілкувались з головним лікарем Сергієм Задоєю та дізнались чимало цікавого не тільки про те, як сьогодні працює цей медзаклад, що є в наявності, що терміново закуповують, а й про особливості того, як мешканці міста дотримуються карантину.

Автори: Сергій Гузь, Валентин Фіголь.

З температурою – окремий прийом пацієнтів

Перше, на що звертаєш увагу при підході до ЦПМСД №3 – велике оголошення, яке направляє хворих з температурою у окремий вхід поліклініки. На дверях ще одне попередження. Та як пізніше зізнався Сергій Задоя, окремі пацієнти все одно йдуть у головний вхід, ігноруючи інструкції. Тож їх доводиться перенаправляти.

В середині поліклініки усе виглядає спокійно, навіть не весь персонал був у масках. Цю обставину головний лікар пояснив тим, що за так званим «етикетом кашлю» маску повинен носити хворий. Тим не менш, ті, хто безпосередньо контактують з пацієнтами на реєстратурі – на додаток до масок відділені ще й склом. Так що в цілому ситуація виглядає безпечною. А от далі все залежить від самих мешканців, наскільки вони готові дотримуватись власної гігієни та безпеки. Тут поки що більшість приходять без масок.

Вже під час спілкування з головним лікарем зясувалось, що після кожного візиту до лікаря для профілактики поверхню столу, за яким сидів візітер, обробляють спеціальними дезінфікуючими салфетками. Так само зробили і після нашого візиту. Тож, як бачите, певні заходи лікарі таки приймають, хоч поки вони і не виглядають як жорсткий тотальний карантин, тож у протичумних костюмах в поліклініці не ходять, хоча вони є.

На перший час запаси є, інше докуповують

Як і будь-якій скруті, під час епідемій чи пандемій завжди виникають чутки. Деяким з них Сергій Задоя цілком щиро, на наш погляд, був здивований. Як от тим, що у лікарів немає масок та захисних рукавичок. Тож йому довелось пояснювати і показувати, скільки чого є, як і те, що самі маски бувають різних типів та у різній кількості.

«Зараз по три рази на день різні наради з приводу коронавірусу, вже  ж вся інформація про запаси і що потрібно докупити є, – реагує головлікар на наше прохання ще раз розказати про ситуацію з забезпеченням поліклініки. – Вчора усі головні лікарі передали списки на те, що необхідно закупити додатково. Це в межах тієї суми у 10 мільйонів гривень, які виделці владою. Але ми ще до цього додатково закупили різних речей більше, ніж на 200 000 гривень».

У ЦПМСД №3, як і в інших медустановах міста, є власні запаси масок, рукавичок та дезінфікуючих засобів, яки зазвичай використовуються під час епідемії грипу. Найбільший запас одноразових масок – 15 000 штук, частина з яких уже роздані по усім амбулаторіям. Їх у цьому центрі 18 (82 сімейних лікаря, 100 медсестер та 30 водіїв – усі мають бути ними забезпечені).

До того ж, в кожній амбулаторії є спеціальні «чемоданчики», укомплектовані захисними костюмами, масками, окулярами та усім іншим на випадок виклику до пацієнта з підозрою на коронавірус. У резерві залишаються ще 14 протичумних костюмів, протиепідемічні та багаторазові маски, близько 2000 інших типів масок (ватно-марлеві та інші), 30 кг деззасобів (60 кг роздали в амбулаторії), сприт та інше.

Додатково ЦПМСД №3 закупив 200 компектів костюмів, 40 кг деззасобів, 750 флаконів неостерилу,500 шт рідкого мила, 500 шт одноразових рушників, 200 шт респіраторів. Усе інше буде докуплене централізовано за списками, про які ми згадували вище.

Єдине, чого поки що немає, це експрес-тести. Їх наявність значно полегшила б діагностику у підозрілих випадках. Та ці тест-системи закуповують на рівні уряду, так як в Україні їх не виробляють. За останніми даними уряду, 1 мільйон експрес-тестів має надійти до країни вже у суботу і буде розподілений по медичним закладам. Сподіваються їх отримати і в Камянському. Поки що ж усіх «підозрілі» аналізи направлятимуть у Дніпро. На щастя, хворих з підозрою на коронавірус у місті поки що немає.

Про «приховану статистику»

Через малу кількість випадків захворювання на новий коронавірус, багато хто з мешканців міста підозрює, що лікарі просто приховують таку статистику. Ці плітки Сергій Задоя категорично спростував: «Лікарі перші ризикують, тож у них немає жодного сенсу приховувати такі випадки. Бо після контакту з таким хворим є ризик занести інфекцію до своєї родини. Ніхто з лікарів не буде наражати на таку небезпеку ані свої родини, ані мешканців міста. Тим більше, що такі випадки неможливо приховати через загрозу поширення інфекції у геометричній прогресії».

За словами Сергія Задої, зараз усіх з персоналу, кого можна було, перевели на дистанційну роботу. Скасовуються планові огляди та операції, медична допомога надаватиметься тільки у невідкладних випадках.

Натомість у всіх лікарів скасовані відпустки і сформовані резервні бригади для виїзду до пацієнтів. Справа у тому, що кожна така бригада у випадку контакту зі справді хворим на коронавірус має потім іти на обсервацію (ізоляцію). У випадку поширення хвороби бригад знадобиться чимало, включаючи і лікарів, і водіїв. Саме тому ніхто не намагається гратися зі статистикою та приховувати реальні випадки.

Усі готуються до реальної зустрічі з епідемією, яку у Європі вже порівняли з війною. Навіть під час нашого візиту у реєстратурі в чергове провели навчання з роботи за протоколом звернення пацієнтів. Є спеціальна інструкція та опитувальний лист, який дозволяє відразу визначити, чи може бути потенційний хворий у зоні ризику зараження на коронавірус (наприклад, був у країні, де зараз спалах епідемії цієї хвороби). Таких мешканців міста відразу беруть на спеціальний облік, кілька разів на добу лікарі спілкуються з ними, контролюючи їх стан здоров’я. Поки що таких людей у місті було усього троє, але їх стан здоров’я нормальний. Просто по поверненню з закордону вони самі звернулись до лікарів, аби їм надали поради як діяти далі.

Дотримуйтесь карантину та дзвоніть лікарям у випадку хвороби

А от що обурює Сергія Зодою, так це безпечність окремих мешканців міста, які не усвідомили ще усі правила карантину. Наприклад, коли батьки самі водять своїх дітей до торгівельно-розважальних центрів: « Хіба для цього зробили канікули? Їх зробили, аби діти були подалі від скупчення людей, а батьки наче цього не розуміють і роблять все навпаки».

Головний лікар звернув увагу, що карантину мають дотримуватись усі, але найбільше це стосується літніх людей, хворих на діабет та гіпертонію. Серед таких людей у разі зараження коронавірусом хвороба розвивається з тяжчими ускладненнями. І хоча в інших країнах важких хворих усього 10-15% від усіх інфікованих, треба розуміти, що такі пацієнти потребують спеціального медичного обладнання та реанімаційних заходів. Тож краще поберегтися, аби не ризикувати життям.

А ще порадив хворим на застуду не бігти відразу у лікарню, де можна наразити на небезпеку інших людей, а телефонувати своєму сімейному лікарю або в швидку. Там проконсультують та порадять що робити далі. Швидка чи лікар самі приїдуть до хворого та оглянуть його. Далі підозрілих на коронавірус відправлятимуть у інфекційне відділення 7-ї лікарні, а вже важкохворих лікуватимуть у Дніпрі, де зараз концентруються усі ресурси для лікування.

Для більшості інших хворих достатньо дотримуватись порад лікаря, аби перенести хворобу без ускладнень та ризику зараження оточуючих. Сергій Задоя нагадав, що навіть звичайний грип не менш небезпечний, ніж коронавірус.