Пилові бурі – нова халепа для мешканців Кам’янського

Слідом за пожежами в екосистемах та посухою прийдуть хмари куряви, яку принесе вітер. Природні явища та людська безвідповідальність породили нове лихо – вітрову ерозію грунтів, яка супроводжується пиловими бурями.

Автор:Валентин Фіголь.

Сильний вітер здмухує верхній родючий шар грунту, оголюючи неродючу породу. А грунт хмарами куряви розноситься довкола, заважаючи людям дихати. І це явище в Україні  набирає сили, загрожуючи як родючості української землі, так і здоров’ю українців. Про це попереджають вчені ДУ «Інститут охорони ґрунтів України».

Цьогоріч була тепла й малосніжна зима, якій передувала осінь з малою кількістю опадів. Навесні теж опадів було мало, тому земля суха, кажуть фахівці-грунтознавці. А суху землю вітер перетворює на пил…

В Україні від вітрової ерозії потерпали, зазвичай, степові та лісостепові райони. Але сьогодні, зазначають вчені, це явище ми можемо спостерігати і в центральних областях країни.

Причини цих ерозійних процесів не лише в несприятливих породних умовах, наголошують ґрунтознавці. Багато в чому винні люди. Вони знищують лісопосадки та ліси – вирубують, палять, закидають сміттям  (яке теж потім розносить вітер). Зелені насадження й природні лісові масиви захищали поля від вітрової ерозії – для того й саджали ці лісосмуги між ланами.

До того ж, відбувається руйнування структури грунтів через недотримання технології обробітку ґрунту (забагато механічного перелопачування землі) та перехід на агротехнічні монокультури, які виснажують грунт, роблячи його більш крихким та розсипчастим. «І це, на превеликий жаль, стає дедалі частішим явищем», — зазначено в публікації вчених.

В містах – своя біда: тут у пиловій хмарі разом із землею змішані токсичні промислові відходи, сміття з міських вулиць з часточками автомобільної гуми та брудом від паливно-мастильних матеріалів. В населених пунктах поширенню пилових буревіїв сприяє, перш за все, зменшення кількості зелених насаджень. Крони дерев, кущі, трава на газонах – все це є природнім захистом від вітрової ерозії. А голі відкриті простори, заасфальтовані чи забруковані – навпаки, дають вітрові волю ганяти міський бруд туди-сюди, запорошуючи людям очі та органи дихання.

«Темпи деградації ґрунтів є вищими за темпи природної еволюції. І це призводить до загальної глобальної деградації природного середовища. Тому вирішення проблеми збереження родючості ґрунтів на часі є актуальною темою», — акцентують грунтознавці.