Недоїдки в Кам’янському як загроза екологічній безпеці

Недоїдки в Кам’янському як загроза екологічній безпеці

До 10% викидів парникових газів на планеті – це гниття людських недоїдків.  Саме з викидами парникових газів науковці пов’язують різкі зміни клімату, які ми зараз спостерігаємо.

Тим часом, навіть бідні країни, на кшталт України, теж потерпають від побутового сміття. У тому числі і Кам’янське.

Автор: Валентин Фіголь.

Стурбованість кількістю людських недоїдків висловили науковці – автори Звіту ООН про харчові відходи, опублікованого 4 березня.

«Той факт, що значна кількість їжі виробляється, але не з’їдається людиною, має суттєві негативні наслідки: екологічні, соціальні та економічні. За підрахунками, 8-10% глобальних викидів парникових газів пов’язані з неспоживаною їжею», – сказано в тому звіті.

Звіт представляє на сьогодні найбільш вичерпні дані про утворення та збирання недоїдків, формуючи нову оцінку глобальних харчових відходів.

Кількість людських відходів росте, загрожуючи поховати під сміттям планету, визнають науковці та політики.

Зокрема, Кам’янське, за офіційними даними, розміщує на міському звалищі приблизно 120 тон побутового сміття протягом року. Тобто, кожен мешканець Кам’янського утворює за рік до півтони сміття. Приблизно стільки ж в місті на кожного мешканця припадає шкідливих викидів у атмосферу.

Недоїдки в Кам’янському як загроза екологічній безпеці - ФОТО

Велика кількість харчових відходів створює і іншу проблему – ускладнює переробку побутових відходів. Наприклад, під час обговорення будівництва сміттєпереробного заводу в нашому місті, фахівці говорили про великі витрати навіть на просте спалювання сміття. Адже через харчові відходи воно занадто вологе і потребує більше енергії на утилізацію.

Тож через харчові відходи витрати на переробку сміття зростають скрізь, а разом з ними і платежі на його утилізацію. Частково цю проблему намагаються вирішити через роздільний збір харчових та інших побутових відходів.

За підрахунками науковців, сучасне людство викидає приблизно чверть їжі. Однак справжні масштаби харчових відходів та їх вплив досі недостатньо зрозумілі, – сказано в звіті ООН.

«Скорочення харчових відходів у роздрібній торгівлі, на підприємствах громадського харчування та на побутовому рівні може забезпечити різні переваги як для людей, так і для планети, – вважають автори звіту ООН. – Якщо ми хочемо зайнятися проблемою боротьби з харчовими відходами, нам слід активізувати зусилля для вимірювання витрачених продуктів харчування та неїстівних частин на рівні роздрібної торгівлі та споживачів та відстежувати утворення харчових відходів у кілограмах на душу населення на рівні країни».

Зменшення кількості недоїдків ООН оголосила однією з цілей Стратегії збалансованого розвитку людства – разом зі зменшенням втрат продовольства, включаючи втрати після збору врожаю.

В Кам’янському проблема накопичення недоїдків – це не тільки екологічна, а й санітарна проблема. Адже люди сьогодні охоче підгодовують залишками їжі безпритульних тварин просто на вулицях, тому недоїдки часто-густо гниють просто поряд з житлом чи територіями для прогулянок.