Як у Кам’янському Незалежність відзначали

Всі, хто хотів відзначити День Незалежності України, поїхали в Київ – так пояснювали сьогодні місцеві політики відсутність якихось урочистих масових заходів в Кам’янському, організованих на неофіційному рівні. Нагадаємо, через епідемію коронавірусу більшість традиційних масових заходів цього року скасовані по всій Україні.

Автор: Валентин Фіголь.

Святкові урочистості з нагоди Дня Прапора відбулись у Кам’янському напередодні, 21 серпня.

Зранку зі святом Прапора України та Днем Незалежності мешканців міста привітав міський голова Андрій Білоусов:

«У 1991 році Україна розпочала свій власний шлях як суверенна, соборна та демократична держава. Дякую всім, хто власними справами розвиває економіку й культуру, малий і середній бізнес, впроваджує зміни в медицині й освіті, здобуває перемоги у спорті, впроваджує інноваційні технології у різні сфери життя, бере активну участь у житті міста та країни в цілому. Любіть Україну, поважайте та шануйте її традиції, адже від кожного з нас залежить, в якій державі житимуть наші діти. Бажаю вам миру, достатку, щедрої долі та успіху у всіх справах. Зі святом!»

Втім, не можна сказати, що усе обмежилось офіційним привітанням і мешканці міста зовсім ніяк не відзначили свято Незалежності. Зранку в центрі Кам’янського автор зустрів трьох святково вбраних давніх активістів націоналістичного руху з букетами квітів.

«Ось, влаштували свій флеш-моб», — відбувся жартом один з учасників, літератор Сергій Злючий. «Флешмобери» поклали квіти до монументу на майдані Героїв, потім рушили до пам’ятника Тарасу Шевченко на Гімназичному проспекті.

Біля монументу Кобзаря було людно: робітники прибирали постамент від вуличного бруду, дві тітоньки фотографувалися на тлі скульптури. Почекавши закінчення прибирання, дядьки вшанували поета квітами і пішли геть.

«Всі наші поїхали в Київ», — пояснили «флешмобери» свою малочисельність.

Тимчасом міське архівне управління відзначило День Незалежності тематичною виставкою. Як розповіла начальник архівного управління Галина Кулініч, на виставці представлені копії архівних документів, які наразі зберігаються у фондах державних архівів України, а також копії документів Дніпродзержинської міської ради народних депутатів, які відображають події, пов’язані із проголошенням Незалежності України.

Цікаво, що в одному з документів є перелік членів комісії, яка мала організувати серед мешканців Дніпродзержинська роз’яснювальну роботу щодо референдуму про незалежність. В цьому переліку значиться депутат міської ради Дніпродзержинська Сергій Злючий – рада тоді складалась з представників компартії та націоналістів.

Ще один документ – спецповідомлення до ЦК компартії України від 1967 року. Він свідчить про глибоке націоналістичне коріння мешканців Дніпропетровщини: націоналісти навіть в ті роки могли вивісити на будівлі органу влади жовто-блакитний український прапор. За що часто платили свободою.