STEM-освіта в Кам’янському: школярі вивчатимуть фізику практично

Новий освітній проект «Мініфеномента» був представлений освітянам Кам’янського під час засідання круглого столу «Кар’єрний супровід молоді в контексті STEM-освіти».

Автор: Валентин Фіголь.

В засіданні брали участь представники департаменту з гуманітарних питань міської ради, фахівці освітніх закладів міста, голова Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини Віктор Сергєєв та завідувач кафедри управління інформаційно-освітніми проектами Дніпровської академії неперервної освіти Оксана Бутурліна.

На засіданні обговорювали можливість освітянській спільноті Кам’янського долучитися до проекту «Мініфеномента».

Оригінальну освітню методику розробили в Німеччині. Її автор – професор Луц Фіззер. Основна ідея проекту – повернути дітей з віртуального світу до реального, відволікти їх від гаджетів та показати, що природничі науки – це цікаво. 

Голова Федерації організацій роботодавців Віктор Сергєєв акцентував увагу, що нині  на ринку праці бракує саме технічних спеціалістів. А завдяки таким проектам планується зацікавити дітей природничими науками.

Проект відноситься до сучасної системи STEM-освіти. Це новація для українських освітян, досить популярна в цивілізованих країнах.

В США програми STEM активно підтримував Барак Обама, коли був на президентській посаді

Абревіатура STEM розшифровується як Science (Наука), Technology (Технології), Engineering (Інженерія) та Mathematics (Математика). Саме ці напрями лежать в основі даної методики освіти. При цьому дані дисципліни вивчаються не окремо, як ми звикли, а у комплексі.

Велике значення грає практичне застосування отриманих знань. Дитина не просто знайомиться з новими напрямами розвитку точних наук та інженерії, а вчиться реалізовувати вивчене на практиці. Учні отримують практичні навички, що можуть зробити наше життя простіше, наприклад створення «розумного дому».

За такою системою змінюється звична для нас форма викладання, коли урок побудований навколо вчителя. За STEM методикою, в центрі уваги знаходиться практичне завдання чи проблема. Учні вчаться знаходити шляхи вирішення не в теорії, а прямо зараз шляхом спроб та помилок.

Науково-практичні виставки та фестивалі STEM щороку надихають дітей на навчання

Крім того, вже починаючи з ранніх етапів навчання, в класі використовуються спеціалізовані інструменти, наприклад, програми з комп’ютерної анімації. Зазвичай учні починають знайомство з такими програмами на перших курсах університету, але за методикою STEM – вже у старшій школі.

На відміну від класичної, в нашому розумінні, освіти, за STEM дитина отримує набагато більше автономності. На процес навчання набагато менше впливають стосунки, які склалися між учнем та вчителем, що дає можливість більш об’єктивно оцінювати прогрес. За рахунок такої автономності, дитина вчиться бути самостійною, приймати власні рішення та брати за них відповідальність. Зі слів Елада Інбара, засновника компанії, що займається інтеграцією роботів у навчальний процес шкіл Сполучених Штатів, коли діти взаємодіють роботами, вони легше сприймають власні помилки.

На таких студіях дитина сама може розпочати пізнання навколишнього світу, ставити питання та знаходити відповіді. Тобто, стати самостійно дослідником, а в майбутньому — вмотивовано підійти до вибору професії.

Під час зустрічі педагоги мали можливість відвідати експозицію «Мініфеномента: 52 експерименти для уроків і перерв» та особисто «дослідити» експонати.

«Дніпропетровщина стала першою областю України, де стартує освітній проєкт «Мініфеномента». Впровадження STEM-освіти, до складу якої входить цей проект, має дуже важливе значення для нашої держави. Адже він спрямований на ранню профорієнтацію здобувачів освіти, популяризацію технічних та інженерних професій. Як довго «житиме» проект ‑ залежить від того, наскільки він буде цікавий дітям, вчителям та батькам. Сподіваюсь, що врешті-решт такі міні–музеї прикладного характеру з’являться в усіх школах  вашого міста», — сказав Віктор Сергєєв.

Протягом жовтня базові позашкільні заклади (КЗ «Будинок дитячої творчості», КЗ «Будинок творчості дітей та юнацтва») будуть за окремим графіком, із дотриманням всіх протиепідемічних заходів, приймати школярів, які зможуть дослідити закони фізики та явища природи шляхом експериментів.