Як рахуватимуть голоси на виборах депутатів у Кам’янському

Як рахуватимуть голоси на виборах депутатів у Кам’янському

За Виборчим кодексом України підрахунок голосів на місцевих виборах буде проходити за новими правилами, а визначення переможців у кілька етапів. Це стосується обрання депутатів місцевої, районної та обласної рад. Навіть у Центральній виборчій комісії визнають, що складний підрахунок займе більше часу та сил у членів виборчкомів, ніж зазвичай. Тож «Пильний погляд» вирішив детально пояснити, як усе відбуватиметься.

Автор: Сергій Гузь.

Прохідний бар’єр, “перші кандидати” та квоти

До розподілу депутатських мандатів будуть допущені лише ті партії, які подолають так званий прохідний бар’єр – наберуть більше 5% голосів виборців, що прийняли участь в голосуванні. Тож кількість мешканців міста, що прийдуть на вибори – впливатиме на результат. Адже чим більше людей проголосує, тим складніше маленьким або не дуже популярним партіям буде подолати прохідний бар’єр.

Далі ми пояснимо розподіл депутатських мандатів на прикладі міської ради.

Першими депутатські мандати отримають «перші кандидати» у загальноміських списках тих партій, що набрали більше 5% голосів виборців. І вже після цього міська виборча комісія підраховуватиме «виборчу квоту» для розподілу депутатських мандатів на територіальних виборчих округах. Нагадаємо, «виборча квота» – це кількість голосів, яка припадає на 1 умовний депутатський мандат. Вона напряму залежить від кількості голосів, що виборці віддали за партії, які набрали більше 5%.

Для встановлення виборчої квоти враховуватимуть лише голоси, що віддані за партії, які подолали прохідний бар’єр. Загальну кількість цих голосів поділять на кількість депутатських мандатів, що залишились після розподілу гарантованих місць для партій, що подолали прохідний бар’єр (ті самі «перші кандидати»).

Пояснимо детальніше. Якщо, наприклад, прохідний бар’єр до міськради подолають 6 партій, то це означає, що «перші кандидати» загальноміських списків цих 6 партій відразу отримають депутатські мандати. Таким чином нерозподіленими залишаться 36 депутатських мандатів (загалом ми обиратимемо до міськради 42 депутати). Ось на це число – 36 нерозподілених мандатів – і ділитимуть кількість голосів, що були віддані за всі прохідні партії – це і буде «виборча квота». І, наприклад, якщо за “прохідні” партії буде загалом віддано 72 000 голосів, то виборча квота складе 2 000 голосів (72 000/36 = 2 000). Якщо голосів за ці партії буде менше, то і квота буде, відповідно, меншою.

Розподіл депутатських місць на ТВО

Далі депутатські мандати розподілятимуть на територіальних виборчих округах. Нагадаємо, на виборах до міськради таких округів 6 – по два в кожному районі міста. На кожному ТВО є свій територіальний список кандидатів від кожної партії. Ще раз: в розподілі мандатів візьмуть участь лише ті партії, які наберуть не менше 5% голосів по місту.

Навіть якщо якась партія у своєму ТВО набере більше 5% голосів, але програє вибори в цілому по місту – депутатських мандатів вони не отримають. Тож важливо, щоб партійний список підтримали не тільки в якомусь конкретному окрузі, а й в цілому по місту.

Кількість депутатських місць, що отримає «прохідна» партія, встановлюється в кожному окремому ТВО. Для цього виборча комісія ділить кількість голосів, відданих за список партії у виборчому окрузі на «виборчу квоту». Наприклад, якщо за список партії на окрузі віддали 5000 голосів, а виборча квота 2 000 голосів, то партія отримає на окрузі 2 депутатських місця (5000/2000= 2,5 – береться тільки ціле число цього ділення). Усі голоси, що не діляться на ціле число – в нашому прикладі 1000 голосів – підуть на розподіл місць за загальноміськими списками.

Далі виборчком встановлюватиме, хто конкретно з кандидатів отримає мандат на виборчому окрузі. Адже за Виборчим кодексом, номери кандидатів у територіальному списку партій не є сталими. Кандидати, що наберуть більше 25% від виборчої квоти (у нашому прикладі більше 500 голосів) зможуть піднятися у власному партійному списку на більш високе місце.

Після того, як комісія визначить місце кандидатів у виборчому списку за результатами голосування, будуть розподілені і мандати, що припадають на цей список. В нашому прикладі 2 депутатські мандати отримають перші два кандидати такого списку.

Якщо в територіальному виборчому окрузі за список партії проголосує менше виборців, ніж встановлено «виборчою квотою», то всі ці голоси перейдуть для розподілу мандатів за загальноміським списком цієї партії у єдиному багатомандатному виборчому окрузі.

Таким чином будуть розподілені депутатські місця на кожному територіальному виборчому окрузі для всіх партій, що подолали 5% бар’єр.

Розподіл мандатів у загальноміському списку

Остаточно всі голоси, віддані за «прохідні» партії, будуть розподілені за загальноміським списком. Тут, нагадаємо, депутати отримуватимуть мандати відповідно до свого місця в списку, не залежно від того, скільки виборців підтримали їх на округах.

У цьому розподілі не прийматимуть участь ті кандидати, які вже отримали мандати на округах.

Для визначення кількості мандатів за загальноміським списком, усі голоси за партію ділять на виборчу квоту. Від встановленого цілого числа мандатів віднімають ту кількість, яка вже розподілена на округах. Наприклад, партія отримала загалом 7 мандатів, але на округах лише 4 кандидати отримали депутатські мандат. Таким чином 3 мандати, що залишилися, будуть розподілені за загальноміським списком відповідно до порядкового номеру кандидатів у цьому списку.

Очевидно, що ділення кількості голосів на виборчу квоту не буде цілим числом. Через це певна кількість депутатський мандатів міськради залишиться не розподіленою. Тож законодавці передбачили і такий варіант.

Відповідно до пункту 3 статті 260 Виборчого кодексу України, дробовий залишок після ділення нерозподілених голосів за партію у єдиному загальноміському окрузі на виборчу квоту – враховується до третьої цифри після коми. І так для всіх партій, що подолали прохідний бар’єр.

Далі залишок депутатських мандатів розподіляється серед цих партій, починаючи від тієї, дробовий залишок якої найбільший (тобто, кількість нерозподілених голосів якої більша, ніж у інших).  Так відбуватиметься по черзі, поки не будуть розподілені усі депутатські мандати в міськраді.

Описаний принцип розподілу депутатських мандатів на виборах до міськради, діятиме і при встановлені результатів виборів в обласну та районну раду.

«Пильний погляд» уважно стежитиме за тим, як встановлюватимуться результати голосування та розподілу депутатських мандатів в Кам’янському. Слідкуйте за нашими новинами.