Як і чому легені мешканців Кам’янського перестають дихати

Як і чому легені мешканців Кам’янського перестають дихати

Через епідемію люди почали боязко прислухатись до свого дихання: чи нема якихось сторонніх звуків чи задишки? Але не тільки Ковід може вбити, заповнивши легені слизом. В Кам’янському задушити може такий непомітний і безжальний ворог, як хронічнеа обструктивна хвороба легень (ХОХЛ).

Автор: Валентин Фіголь.

Неможливість дихати

Запалення легень (пневмонія) сьогодні – одне з найнебезпечніших, зважаючи на епідемію та погоду, захворювань. Про ризики, пов’язані з хронічним набряком легень, нагадала кам’янчанам Тетяна Мухарська,  головний лікар комунального закладу «Міський медичний центр здоров’я та медицини спорту».

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, хворих на ХОХЛ у світі  нараховується майже 210 мільйонів, з них щорічно помирає 3 мільйони осіб. Серед хвороб, які відбирають найбільше людських життів, ХОХЛ посідає четверте місце, поступаючись лише серцево-судинним, онкологічним  захворюванням та ВІЛ/СНІДу.

Хронічна обструктивна (обструкція – від латинського «перешкода») хвороба легень (ХОХЛ) – це повільно прогресуюче захворювання, яке характеризується запаленням нижніх дихальних шляхів і обструкцією (набряком) бронхів.

Симптоми ХОХЛ

ХОХЛ поєднує симптоми хронічного бронхіту і емфіземи легенів.

Хронічний бронхіт – це стан, при якому у хворого протягом трьох місяців і більше спостерігається вологий (з медичної термінології – продуктивний) кашель, не обумовлений іншими захворюваннями.

Емфізема – це патологічне розширення внутрішніх порожнин, в даному випадку легень, при якому неприродно розтягуються і роздуваються тканини. Таке стається з легенями через те, що в них поступово накопичується слиз, який заповнює робочий об’єм. Щоб вдихнути повітря, людина вимушена ще більше розтягувати легені, від надмірного розтягування тканини втрачають еластичність.

При ХОХЛ бронхіт завжди протікає з обструкцією, тобто набряком слизової, дихальною недостатністю, задишкою, спазмом бронхів і може привести до емфіземи.

Хронічна обструктивна хвороба легень з’являється, як правило, у другій половині життя. Звичайний вік пацієнтів – старше 40 років.

Провокуючі фактори

Серед причин розвитку хвороби – неблагополучна екологічна обстановка (забруднення повітря відходами виробництва, вихлопними газами, димом, пилом і т.д.); професійна діяльність (робота в шахтах, на хімічних підприємствах, в гарячих цехах); кліматичні умови (туман, підвищена вологість, вогкість); інфекційні агенти (мікоплазми, пневмококи, гемофільна паличка, грип, аденовіруси та інші.). В групі ризику – люди, які палять тютюн.

Протікання та лікування

При хронічної обструктивної хвороби легень запальний процес зачіпає всі структури дихальної системи: бронхи, бронхіоли, альвеоли, легеневі судини.

Клінічні ознаки ХОЗЛ схожі з симптомами хронічного обструктивного бронхіту і проявляються:

 • задишкою – спочатку при фізичному навантаженні, в подальшому і в спокої;
 • посиленням задишки при дії пилу, холодного повітря, подразнюючих речовин;
 • надсадний малопродуктивним (сухим) кашлем з важко відокремлюємо мокротиння;
 • подовженням фази видиху при спокійному і особливо при форсованому диханні;
 • сухими хрипами високого тембру на видиху.

Розвивається хвороба поступово: від початку симптомів до важких дихальних порушень іноді проходить 25-30 років.

Прогресування ХОЗЛ виявляється посиленням кашлю і збільшенням кількості мокротиння, яка може бути гнійною. Надалі утруднення дихання може виникати навіть при виконанні простих дій – ходьбі або одяганні.

При цьому хворі швидко худнуть, слабшають, у них з’являється ціаноз (синюшність) шкіри, наростають ознаки серцевої недостатності, виникають набряки на ногах, може накопичуватися рідина в черевній порожнині (асцит), збільшуватися печінку.

Найважливішим методом діагностики є спірометрія, де за певною схемою вимірюються життєва ємкість легень, об’єм форсованого видиху за 1 секунду і інші показники. Цитологічне дослідження мокротиння дозволяє оцінити характер запалення в бронхах і легенях, виявити наявність бактерій і вірусів.

У пацієнтів з вираженими явищами дихальної недостатності обов’язково беруть аналіз на газовий склад крові.

Насамперед при хронічної обструктивної хвороби легень необхідно кинути палити або, якщо такої шкідливої ​​звички немає, постаратися захистити себе від пасивного куріння.

Швидше за все, доведеться користуватися інгаляторами, за допомогою яких лікарські препарати вводяться в організм.

З медичних засобів зазвичай призначаються:

 • бронходилататори (розширюють просвіт бронхів);
 • муколітики (розріджують мокротиння);
 • антибіотики (борються з інфекцією);
 • препарати, що зменшують тонус гладких м’язів бронхів;
 • глюкокортикостероїди (володіють протизапальною активністю);
 • холіноблокатори (знижують реакцію бронхів на зовнішні подразники).

При стиханні загострення запального процесу вводяться фізіотерапевтичні процедури. Також хворим ХОЗЛ рекомендується проводити масаж грудної клітини, займатися дихальною гімнастикою. Фахівці радять як вправу застосовувати глибокі повільні (не менше 8 секунд) вдихи носом і акцентовані, посилені видихи ротом (2-3 с). Мокрий кашель з виділенням мокротиння – бажаний результат вправи.