Про отруйність деяких грибів нагадав інцидент у Кам’янському

Про отруйність деяких грибів нагадав інцидент у Кам’янському

Автор: Валентин Фіголь.

Днями в Кам’янському отруїлась грибами жінка. Принагідно місцеві медики нагадали про небезпечну отруйність деяких грибів.

Про інцидент з отруєнням грибами розповіла Лариса Биданцева, завідувачка Кам’янської міської станції обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

З її слів, сім’я із трьох людей вживала жарені гриби рядовки, зібрані власноручно. Через 5-6 годин після вживання у матері почалися симптоми отруєння: болі в животі, нудота, блювання. Хвора протягом доби не зверталась за допомогою, і бригада застала її у дуже важкому стані, з низькими цифрами артеріального тиску, синюшними шкіряними покровами. З діагнозом: «Отруєння грибами» хвора госпіталізована у важкому стані в реанімаційне відділення Кам’янської ЛШМД.

«Люди, будьте обережними при збиранні грибів. Навіть неотруйні гриби можуть викликати неочікувану реакцію організму», – закликала земляків лікарка.

Щороку в Україні та Дніпропетровській області реєструються випадки отруєння дикорослими грибами. Про це нагадали лікарі КЗОЗ КМР «Міський медичний центр здоров’я та медицини спорту».

Щоб не отруїтися дикорослими грибами, медики рекомендують:

– відмовтесь від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах;

– не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах;

– під час «тихого полювання» ніколи не кладіть у кошик невідомі вам гриби, особливо остерігайтесь пластинчастих грибів;

– не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас, на забруднених територіях;

– не вживайте сирих грибів;

– відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох) протягом 30 хвилин;

– готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше ніж добу;

– гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна також вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю;

– ніколи не застосовуйте «домашніх» методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібної ложки – вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.

Оскільки гриби являють собою «важку» їжу, не рекомендується вживати страви з грибів особам, що страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту, бо це може викликати загострення. Людям похилого віку, дітям, вагітним бажано виключити гриби з раціону.

Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів.

Основні симптоми отруєння грибами: нудота, блювання, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, підвищення температури тіла, зниження пульсу, задуха, судоми, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), поява галюцинацій та марення.

Враховуючи небезпеку для життя, при найменшій підозрі на отруєння грибами зверніться за медичною допомогою. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся “перечекати”. Не відмовляйтесь від госпіталізації. Чим раніше токсини будуть виведені з організму, тим більше шансів вижити.

Якщо є можливість, промийте шлунок простою водою чи прийміть сорбенти (найменша ефективна доза активованого вугілля – 0,5 г/кг маси тіла).

До приїзду невідкладної допомоги дотримуйтесь постільного режиму і пийте багато рідини – води, підсоленої води або прохолодного чаю. Це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.

Залишки грибів або грибних страв треба обов’язково зберегти тому, що їх лабораторне дослідження допоможе встановити причину отруєння та призначити правильне лікування.

Отруєння грибами важко піддається лікуванню. Навіть якщо не призведе до смерті, воно викличе серйозні порушення системи травлення.

Про отруйність деяких грибів нагадав інцидент у Кам’янському - ФОТО
Гриби, схожі на маслюки, але не маслюки
Про отруйність деяких грибів нагадав інцидент у Кам’янському - ФОТО
Гриби, схожі на лисички
Про отруйність деяких грибів нагадав інцидент у Кам’янському - ФОТО
Отруйні гриби на проспекті Свободи