Народні депутати наввипередки пропонують легалізувати в Україні коноплі для медицини й науки

Народні депутати наввипередки пропонують легалізувати в Україні коноплі для медицини й науки

Аж 4 законопроекти про легалізацію медичного та наукового застосування конопель зареєстровані наразі в ВРУ, з них 3 – від парламентської більшості.

Автор: Валентин Фіголь.

«Зареєстрував законопроект щодо легалізації медичного канабісу № 4553-1! – повідомив народний депутат від «Слуги народу» Олександр Санченко. – Час легалайзу давно настав, варто зробити перший крок. Вірю, зможемо!»

Станом на зараз у Верховній Раді вже зареєстровано 4 законопроекти щодо легалізації медичного канабісу. З низ 3 – від депутатів фракції «Слуга народу» і один – від фракції «Голос».

Всі законопроекти мають одну спільну рису – реалізація ліків на основі канабісу відбуватиметься виключно за рецептом лікаря.

«Весь цивілізований світ широко використовує медичний канабіс у лікувальних практиках, – зазначив нардеп в своєму коментарі до законодавчої ініціативи. – В той час як цивілізований світ бачить в темі канабісу точку росту, в Україні ця тема до сих пір табуйована. Більш того, медичний канабіс потребують як мінімум 2 мільйони пацієнтів в Україні. Зараз вони фактично повністю позбавлені права на лікування канабісовмісними ліками».

Терапевтичне застосування канабісу, як нагадують автори всіх поданих «за легалайз» законопроектів, підтверджене вченими за таких станів як:

– неврологічні захворювання (розсіяний склероз, епілепсія, з попередніми висновками, що канабіс може мати позитивний вплив на хворобу Альцгеймера, хворобу Хантінгтона і синдром Туретта);

– захворювання і симптоми травного тракту;

– лікування побічних ефектів під час хіміотерапії при онкології та побічних ефектів, пов’язаних з лікуванням ВІЛ/СНІД;

– хронічний біль головним чином невропатичного походження, тощо.

До того ж 2 грудня 2020 року Комісія ООН з наркотичних речовин ухвалила історичне рішення «виключити канабіс та його похідні зі Списку 4 Конвенції» (так званий «список повної заборони»). Тобто ООН визнала, що коноплі не є небезпечним наркотиком.

Три з чотирьох зареєстрованих в ВРУ законопроектів щодо легалайзу допускають наукові дослідження властивостей конопель. В одному проекті таке просто не передбачене.

В законопроекті від О. Санченко коноплі, які автор називає канабісом, поділяються на 3 групи за вмістом ТГК.

Перша група (вміст ТГК в рослині до 0,2 %) взагалі не потребує регулювання. Такий підхід відповідає міжнародним рекомендаціям ВООЗ (прийняті у грудні 2020 року). Сорти коноплі з таким вмістом ТГК ідеально підходять для використання в промисловості, та не мають наркотичного ефекту.

Для другої групи (вміст ТГК від 0,2 до 2 %) передбачаються спрощені умови ліцензування. Вирощувати коноплі можна буде як у відкритому, так і закритому грунті.

«З канабісу з вмістом ТГК до 2 %, наприклад, можна виготовити аналог Епідіолексу, дорогих ліків, що використовуються для лікування епілепсії. Їх вартість на ринку США становить понад 400 доларів за 30 мл, – наводить приклад депутат Санченко. – Спрощені умови дозволять суттєво знизити вартість ліків для кінцевого споживача, крім того – українські виробники зможуть експортувати ці ліки за кордон, маючи конкурентну перевагу».

Для третьої групи (вміст ТГК від 2 %) встановлюються посилені умови ліцензування, культивування передбачається лише у закритому грунті.

Ліки з підвищеним вмістом ТГК використовуються при лікуванні раку, СНІДу та інших важких хвороб.

«Вважаю за доцільне посилити вимоги до імпорту сировини та спростити експорт, – зазначив автор законопроекту. – Наразі основним “канабісним хабом” є Швейцарія, яка має найліберальніше законодавство щодо його вирощування. Впевнений, наші аграрії можуть впоратись не гірше та забезпечити потребу як внутрішнього, так і закордонного ринків».

«Час легалізації медичного канабісу давно настав, – впевнений нардеп. – Вірю, разом з колегами-депутатами, громадянським суспільством та урядом – ми зможемо зрушити це питання з мертвої крапки».