Районні ради Дніпропетровщини в пошуках повноважень та фінансування

Районні ради Дніпропетровщини в пошуках повноважень та фінансування

Про повноваження та джерела фінансування новоутворених районних рад говорили представники обласної та райрад Дніпропетровщини. Координаційну нараду з головами районних рад було проведено 9 лютого в обласній раді під головуванням Дмитра Лукашука, голови облради.

Автор: Валентин Фіголь.

Нагадаємо, в 2020 році в Дніпропетровській області в ході адміністартивної реформи було ліквідовано 22 райони. Натомість створено 7: Дніпровський, Кам’янський, Криворізький, Нікопольський, Новомосковський, Павлоградський та Синельниківський.

Найгостріші питання, за визначенням учасників наради, такі:

1. Фінансування районних рад на період реформування системи місцевого самоврядування;

2. Розширення і визначення повноважень районних рад.

«Не маючи усіх повноважень, районні ради не можуть вирішити нагальні питання жителів своїх районів», – зазначив М. Лукашук.

Окремо було розглянуто ситуацію в Кам’янському районі, яку пан Лукашук назвав кризовою: тут досі не створено райдержадміністрацію. Як наслідок, Кам’янська районна рада не може прийняти бюджет району.

Також обговорили питання тарифів і підтримки підприємств, що займаються постачанням комунальних послуг населенню.

Говорили про проблеми охорони довкілля, механізми наповнення районних бюджетів та оптимізації роботи районних рад

За підсумками наради було підготовлено та направлено листи до Кабінету Міністрів та Верховної Ради України щодо додаткового фінансування районних рад коштом держбюджету на період реформи самоврядування, а також надання районним радам розширених повноважень.

Зокрема, надано пропозиції щодо формування загального фонду районних бюджетів такими стабільними доходами:

а) 2 – 3 % податку на доходи фізичних осіб, що сплачується на відповідній території;

б) 1 % рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату;

в) 3 % плати за землю, що сплачується на відповідній території;

г) 3 % єдиного податку, що сплачується на відповідній території.

Це дозволить районним бюджетам отримувати кошти на розвиток інфраструктури, а також збереження об’єктів комунальної власності.

Окрім того, пропозиції торкнулись змін у визначенні повноважень новоутворених рад: управління освітніми, медичними, спортивними закладами, відповідальність за ремонти та утриманням доріг, залучення інвестицій, збір та утилізація побутових відходів, і ще чимало всього, що забезпечує життя громад області.

«Районні ради – це сила! В них мають бути повноваження, які дадуть їм змогу ефективно вирішувати проблеми жителів Дніпропетровщини», – зауважив М. Лукашук.