Хто буде відповідати, якщо мешканцю Кам’янського впаде на голову шматок будинку

Хто буде відповідати, якщо мешканцю Кам’янського впаде на голову шматок будинку

Питання «хто крайній» у нещасному випадку через руйнацію об’єкта тим гостріше, чим більше навкруги об’єктів, які розвалюються на очах.

Розібратись з відповідальністю за технічний стан об’єктів благоустрою та будівель було би незайве саме зараз. Адже в Кам’янському скоро з’явиться новий управитель (чи управителі) багатоквартирним житлом. І домовлятись про відповідальність за шматок стіни, яка впаде на когось, мешканцям будинків доведеться заново.

Автор: Валентин Фіголь.

Про таку напасть, як падаючі згори шматки фасадів, нагадав черговий інцидент: вдень 11 лютого гепнув об землю дебелий шматок ліпнини, який відвалився від балкону будівлі колишнього «Ощадбанку» на проспекті Свободи, 2. Одразу ж з будівлі вийшли двоє чоловіків і почали огороджувати ділянку тротуару стрічкою, як небезпечну. За їх словами, будівля вже давно є приватною власністю, і власника буде терміново повідомлено про те, що від фасаду відвалився шматок.

«Добре, що впало на порожній тротуар…» – визнали незнайомці.

За шкоду, заподіяну майном, відповідає власник майна, нагадують правники державної системи Центрів безоплатної правової допомоги.

Якщо власником будівлі є певна особа – з відповідальністю більш-менш зрозуміло. А якщо об’єкт перебуває в комунальній власності, тобто є колективною власністю членів територіальної громади Кам’янського? Такими є, наприклад, будівлі органів міського самоврядування, дитячі та медичні заклади.

Або якщо взяти житловий будинок, який належить всім власникам приватизованих квартир, як спільна власність?

Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» власник має право доручати повністю або частково розпоряджатися та управляти належним йому майном відповідно до закону та договору балансоутримувачу або управителю.

У свою чергу, відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач будинку забезпечує управління майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд, як нагадують правники Центру, є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець послуги з управління будинком зобов`язаний забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору.

Також управитель зобов`язаний здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень.

Отже, якщо в будинку створене ОСББ, акцентують правники – відповідальність за технічний стан споруди несе ОСББ.

Якщо міським самоврядуванням призначено управителя – відповідальність лягає на нього, згідно умов договору між управителем та власником житла.

Отже, мешканцям Кам’янського доведеться почекати, поки самоврядування проведе тендер і призначить нового управителя (чи управителів) багатоквартирним житловим фондом міста.

Потім новий управитель повинен буде взяти житлові будинки та об’єкти благоустрою прибудинкових територій на баланс.

Споживачі послуг з управління житлом підпишуть угоди з управителем, якому доручать відповідати за технічний стан їх загальної власності.

Відтоді шматки конструкцій будинків, які падатимуть через руйнування, стануть проблемою управителя-балансоутримувача.

А поки що правники нагадують, що бажано зробити постраждалому від такого прикрого випадку, як падіння фрагменту будівлі:

  1. викликати швидку допомогу та отримати довідку про отриману травму з фіксуванням всіх обставин події;
  2. знайти свідків та зберегти їх номери телефонів;
  3. зробити зйомку (фото) з місця події ;
  4. зберегти всі рентгенівські знімки, довідки, видані лікувальним закладом;
  5. оформити акт про нещасний випадок невиробничого характеру форми НТ.

Для отримання відшкодування збитків, завдпаних інцидентом, слід звернутися до органу, який є власником або балансоутримувачем майна та, відповідно, відповідальним за належне санітарне і технічне утримання території.

Перелік документів для такого звернення:

  1. претензія (лист);
  2. докази про отриману травму;
  3. фіскальні (товарні) чеки про придбані ліки;
  4. листок непрацездатності чи довідка лікувального закладу;
  5. акт про нещасний випадок невиробничого характеру форм НТ.

Претензія підлягає розгляду у місячний термін з дня отримання.