Про небезпеку інсульту нагадали лікарі Кам’янського

Про небезпеку інсульту нагадали лікарі Кам’янського

Автор: Валентин Фіголь

Нехтування перепадами артеріального тиску та шкідливі звички збільшують ризик крововиливу у мозок. Про це з нагоди Всесвітнього дня боротьби з інсультом нагадали лікарі Кам’янського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

Удар в голову

Осіння пора – період з різкими перепадами температури повітря та атмосферного тиску, на які реагує людський організм, особливо судини кровоносної системи. Найтонші – отже, найчутливіші до впливу, знаходяться в головному мозку. Можливо, через це Всесвітній день боротьби з інсультом відзначається саме наприкінці осені, 29 жовтня, нагадали лікарі комунального закладу Кам’янської міськради «Міський медичний центр здоров’я та медицини спорту».

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, інсульт або гостре порушення мозкового кровообігу – це раптово розвинені симптоми порушення мозкових функцій, які можуть привести до смерті людини.

Ця патологія є однією з провідних причин смертності не тільки в Україні, а й у розвинених країнах Європи та США. Інсульт посідає третє місце серед причин смертності після захворювань серця та злоякісних новоутворень різної локалізації і перше у структурі стійкої втрати працездатності.

Попереджувальні ознаки інсульту, що виникають раптово:

  • оніміння або слабкість обличчя, руки чи ноги, частіше з одного боку тіла;
  • проблема з розумінням мови чи мовленням, плутанина в словах, реченнях тощо.
  • проблема із зором в очах або оці.
  • проблеми з ходьбою, запаморочення, втрата рівноваги чи координації.
  • сильний головний біль без причин.

Якщо є причини підозрювати у людини інсульт, попросіть її посміхнутись: у людини с інсультом вийде крива посмішка на один бік, бо вражається здебільшого одна сторона тіла. Також ця людина не зможе симетрично підняти руки догори, її перекошує на один бік.

Фактори ризику інсульту

Паління тютюну – один з основних факторів ризику виникнення порушень кровообігу. Доведено, що паління підвищує ризик мозкових крововиливів: серед чоловіків у 3 рази, серед жінок – у 4,7 раза. Якщо зловживання нікотином поєднується з артеріальною гіпертензією, вірогідність розвитку інсульту зростає у 15 разів порівняно з тими, у кого ці фактори ризику відсутні.

Більшість українців не знають рівень свого артеріального тиску, а 38% тих, що знають про свій високий тиск, не лікують його. Перевіряти АТ необхідно хоча б 2 рази на рік. Якщо верхнє число постійно вище 140, або якщо нижнє число постійно вище 90, необхідно проконсультуватись у свого сімейного лікаря.

Ризик розвитку інсульту зменшується, якщо артеріальний тиск контролюється за допомогою антигіпертензивних препаратів. У м. Кам’янське триває реалізація урядової програми “Доступні ліки”, завдяки якій за рецептом лікаря можна отримати ліки в аптеці безплатно чи з незначною оплатою. Щоб визначити які препарати необхідні саме вам, лікар за необхідності може назначити додаткові обстеження чи скерує до невролога.

Також до факторів ризику відносяться: стать і вік, спадкова схильність, підвищення рівня холестерину, ожиріння, зловживання алкоголем, гіподинамія.

Профілактика інсульту

Профілактика інсульту ґрунтується на принципах здорового способу життя.

Здорове харчування – вживайте велику кількість фруктів і овочів, страви з цільного зерна, нежирне м’ясо, рибу, бобові, а також кисломолочні продукти. Обмежте вживання солі, цукру і тваринного жиру.

Відмова від паління. Ризик розвитку інфаркту або інсульту починає знижуватися відразу ж після відмови від вживання тютюнових виробів, а через рік може знизитися у два рази.

Фізична активність. Навіть помірне фізичне навантаження – прогулянки, танці, плавання або катання на велосипеді, – зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, в тому числі й інсульту.

«Знайте і контролюйте свій артеріальний тиск, рівні цукру та холестерину в крові. Це дозволить запобігти розвитку серцево-судинних захворювань, – рекомендують фахівці Центру здоров’я. – Не ставтесь легковажно до свого здоров’я, адже це найцінніший дар у житті».

Про небезпеку інсульту нагадали лікарі Кам’янського - ФОТО