Україні на пенсійну реформу бракує 50 мільярдів гривень

Україні на пенсійну реформу бракує 50 мільярдів гривень

Державна влада України близька до запуску однієї з головних реформ незалежної України – впровадження обов’язкових пенсійних накопичень для всіх працюючих громадян. Аби десь взяти 50 мільярдів гривень, кажуть експерти – то можна вже цього літа прийняти відповідний закон.

Автор: Валентин Фіголь.

Близький початок

28 квітня Рада прийняла важливе технічне рішення, відправивши законопроект 2863 на повторне перше читання. Законопроект №2683 створює в Україні другий рівень пенсійної системи – накопичувальні пенсії, обов’язкові для всіх громадян.

Кожен українець отримає персональний рахунок, на який буде перераховувати частину щомісячного доходу. При виході на пенсію ці гроші можна буде забрати – вже з відсотками.

“Це узгоджений варіант реформи. Регламент дає десять днів на внесення доопрацьованого законопроекту”, – сказала голова комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів та авторка законопроекту №2683 Галина Третьякова.

Міністр соцполітики Марина Лазебна прогнозує голосування за “накопичувальні законопроекти” протягом двох місяців.

Галина Третьякова і керівник фінансового комітету ВРУ Данило Гетманцев також допустили таку можливість.

Законопроект про податкові зміни планується підготувати протягом травня, розповів один з його авторів, представник Офісу простих рішень і результатів Данило Монін.

Звідки гроші на пенсії?

Досі незрозуміло, за рахунок чого громадяни будуть накопичувати на пенсію. Згідно з базовим варіантом, джерелом стануть ключові трудові податки – єдиний соціальний внесок (ЄСВ) і податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). Але це означає помітних втрат держбюджету і додатковий удар по солідарній пенсійній системі. Йдеться про 50 млрд грн втрат на рік.

Зараз українці похилого віку мають тільки два джерела доходу. Перше – солідарна система, вона ж перший рівень пенсійної системи. Тут пенсіонерів утримують офіційно працевлаштовані громадяни за рахунок щомісячного відрахування до Пенсійного фонду Єдиного соціального внеску в 22%. За даними Податкової служби, зараз ЄСВ платять приблизно 13,2 млн українців, тоді як в країні налічується близько 11 млн пенсіонерів (співвідношення майже один до одного).

Друге джерело – добровільні накопичення, що дозволяють сформувати додаткову пенсію в недержавних пенсійних фондах (НПФ). За даними Мінсоцполітики, кількість учасників НПФ в Україні не перевищує 1 мільйону осіб.

У поточному варіанті законопроекту закладено, що накопичувальні пенсії відберуть у державного бюджету 2% ПДФО (залишиться 16%), у бюджету Пенсійного фонду – 2% ЄСВ (залишається 20%).

Якби реформа запрацювала в 2021 році, втрати склали б 15,3 млрд і 26,7 млрд грн відповідно. Мова йде про 40-50 млрд грн втрат на рік, повідомляють ЗМІ.

За рахунок чого планується фінансувати новацію? Експерти бачать два шляхи: підвищення «трудових податків» – ЄСВ і ПДФО, або відрахування частини з них до накопичувальних фондів.

В законопроекті базовим залишається другий варіант – у накопичувальні фонди піде по 2% від ЄСВ і ПДФО.