Легендарні «майовки» – одна з фестивальних традицій в Кам’янському

Легендарні «майовки» – одна з фестивальних традицій в Кам’янському

Стартував конкурс проектів «Бюджету участі» в Кам’янському. Серед проектів – кілька пропозицій влаштувати масові культурно-розважальні заходи, фестивалі тощо.

Наше місто, нагадаємо, славне своїми традиціями в проведенні фестивальних заходів. Тут в кінці минулого століття протягом кількох років проводилися «майовки», на які збирались люди не тільки з України.

Автор: Валентин Фіголь.

Фестивальні проекти

Серед проектів «бюджету участі», конкурс яких стартував в Кам’янському, є кілька ідей влаштувати за гроші партиципаторного бюджетування масові культурно-розважальні заходи.

Легендарні «майовки» - одна з фестивальних традицій в Кам’янському - ФОТО
Організатори і призери першого фестивалю “День юшки”.

Наприклад, другий рік поспіль подається проект фестивалю рибалок «День юшки». Його автори хочуть за 77 тисяч гривень влаштувати змагання з риболовлі та пригощання учасників юшкою. Торік проект переміг, але карантин завадив провести захід з усім запланованим розмахом.

Ще один проект – дводенний музичний фестиваль «Бітломанія»: пропонується провести вуличний музичний концерт, названий на честь легендарного рок-фестивалю в Дніпродзержинську ще радянських часів. Вартість проекту біля 300 тисяч гривень.

Молодіжний фестиваль «Вічно молоді» пропонує провести концерт сучасної музики за 112 тисяч гривень.

Автори проекту «Танцювальне місто» хочуть за 105 тисяч гривень зібратись гуртом і потанцювати заради пропаганди здорового способу життя.

Наразі відбувається голосування за проекти.

Фестиваль по-старому

«Майовки» біля Єлізаветівського котловану – нині більш відомого як Блакитне або Єлізаветівське озеро – цікавий приклад того, як наприкінці минулого століття творча молодь в Дніпродзержинську самостійно організувала масові заходи, в яких брали участь по кількасот людей з України та РФ.

Легендарні «майовки» - одна з фестивальних традицій в Кам’янському - ФОТО
Євген Колішевський (праворуч) та автор матеріалу Валентин Фіголь на одній з легендарних “майовок”.

«Андеграундний (неофіційний) фестиваль «майовка» проводився близько 20 років, може трохи більше. Перший і наступні фестивалі протягом 15 років були організованими заходами, – розповів один з організаторів та авторів ідеї «майовок на котловані» Євген Колішевський, виконавчий директор ГО «Голос природи», тренер з карате. – Ідея народилася в 1992 році в вузькому колі друзів після перегляду фільму про фестиваль «WOODSTOCK»».

«Перша організована майовка на Єлізаветівському котловані відбулась 1 травня 1992 року», – розповів Андрій Перездрієнко (неформальне псевдо «Перець»), інший організатор фестивалю, відомий перукар та активіст неформального руху в Дніпродзержинську.

На «майовках» молоді люди збирались на березі Єлізаветівського котловану і 2-3 дні веселились, як хто хотів. Влаштовували концерти живої музики. Грали в різні ігри – наприклад, в «царя гори», коли дві групи гравців по черзі зіштовхують одне одного з багатометрової піщаної кручі в котлован…

«Майовки на котловані» проводились виключно на натхненні організаторів.

«Коли ми придумували фестиваль «майовка» у нас були дуже обмежені фінансові та технічні можливості, – згадує Є. Колішевський. – Наприклад, перші афіші «Перець» (Андрій Перездрієнко) малював вручну в кількості 10-15 штук. А коли в місті з’явився перший ксерокс в магазині «Будинок книги», це було щасливим полегшенням, тому що тепер було досить намалювати тільки одну афішу».

Організатори самостійно готували майданчик для фестивалю: прибирали сміття, косили бур’ян, копали та облаштовували вбиральні. Опісля фестивалю добровольці прибирали накидане менш свідомими учасниками.

«Майовки на котловані» проводились нелегально. Організатори нікого не повідомляли про намір влаштувати масовий захід, на фестиваль не приїжджала міліція – ані охороняти громадський порядок, ані фіксувати його порушення.

Легендарні «майовки» - одна з фестивальних традицій в Кам’янському - ФОТО
Андрій Перездрієнко (неформальне псевдо «Перець»), інший організатор фестивалю, відомий перукар та активіст неформального руху в Дніпродзержинську

«Ми самі слідкували за порядком і припиняли безлад, – розповів Перець, який саме відповідав за безпеку під час проведення «майовок». – Самі, наприклад, гасили нічну лісову пожежу… Хто гасив, а хто бігав довкола з фотоапаратом… І де ті фото?!..»

Воду та харчі гості привозили з собою. Влаштовували загальні пригощання, ловили рибу. Пекли картоплю в багаттях, тощо.

В 1996 році одного з учасників вкусила за руку гадюка. «Я бачив, як вона виймала зуби з його кулака. – пригадує Перець. – Я перетягнув йому руку джгутом з бандани, потім нагрів ножа на запальничці і розрізав ранку від укусу, щоб зцідити отруєну кров. Тимчасом один учасник фестивалю на ім’я Микола підігнав свою машину, і ми повезли хлопця в лікарню на лівий берег». На зворотньому шляху авто серед поля наздогнав екіпаж ДАІ на «Шевроле», і у Миколи забрали водійські права, бо був «з запахом».

В середині 90-х на «майовки біля котловану» збирались по 200-300 людей. Гості приїжджали з різних регіонів України, а також з Росії.

Наприкінці 90-х, пригадують організатори, до фестивалю долучились дуже різні люди, і «майовка» почала дробитись на кілька масових зібрань на березі Єлізаветівського котловану.

Легендарні «майовки» - одна з фестивальних традицій в Кам’янському - ФОТО
На “майовці” біля Блакитного озера.

«У нас вийшло створити «відкритий майданчик» для знайомства, спілкування, культурного обміну та спільного відпочинку для всіх субкультурних явищ, які на той момент були в Дніпродзержинську. На фестивалі «майовка» одночасно були присутні від мирних хіпі до радикальних бритоголових скінхедів, які протягом 2-3 днів разом відпочивали і веселились. Ми принципово не хотіли створювати штучних бар’єрів і обмежень для учасників фестивалю (фейс-контроль, платний вхід і т.д.)», – розповів Є. Колішевський.

«Сьогодні фестивалі – це, передусім, комерція. І не треба робити з цього трагедії! – коментує унікальне культурне явище Перець. – Треба розуміти: організація «движняка» потребує ресурсів. Або це роблять добровольці на куражі, або профі за гроші. Можна поєднувати… Головне – щоб було весело і безпечно!»

«До речі, саме в середовищі учасників фестивалю «майовка на котловані» нам вдалося сформувати першу команду активістів і прихильників організації «Грінпіс-Україна», які добровільно погодилися очистити всю прибережну територію озера від будівельного і побутового сміття», – нагадав Є Колішевський про практичну користь від фестивалів.