Подорожчання продуктів в Кам’янському – частина світового тренду

Подорожчання продуктів в Кам’янському – частина світового тренду

Ціни на продукти ростуть не тільки в Кам’янському – це загальна тенденція в 2021 році. Індекс цін на їжу досяг семирічного максимуму в квітні, зазначають аналітики ООН.

Автор: Валентин Фіголь.

Індекс світових цін на продукти харчування росте одинадцятий місяць поспіль і за підсумками квітня досяг максимального значення з травня 2014 року в 122 пунктів. Про це пише Bloomberg з посиланням на дані звіту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO).

Подорожчання продуктів в Кам’янському – частина світового тренду - ФОТО

Індекс споживчих цін (ІСЦ) характеризує зміни у часі рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Він є показником зміни вартості фіксованого набору споживчих товарів та послуг.

ІСЦ є найважливішим показником, який характеризує інфляційні процеси в економіці і використовується для вирішення багатьох питань державної політики. Наприклад, для аналізу і прогнозу цінових процесів в економіці, перегляду розмірів грошових доходів та мінімальних соціальних гарантій населення тощо.

Індекс вартості кошика продуктів харчування складається з п’яти категорій: цукор, овочі, м’ясо, зернові та молочка. Він щомісяця розраховується Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН.

Отже, зростання індексу цін в квітні 2021 року склало 1,7% в порівнянні з березнем і 30,8% в порівнянні з квітнем 2020 року, говориться в звіті.

Найбільше зростання в квітні показав індекс цукру: 3,9% (в порівнянні з березнем і 60% в порівнянні з квітнем 2020 року). Індекси зернових та молочної продукції зросли на 1,2% (в порівнянні з березнем). Індекс цін на овочі за квітень виріс на 1,8%, м’яса – на 1%.

Поточний рівень індексу світових цін на продукти знаходиться на 12% нижче за історичний максимум, досягнутий в лютому 2011 року.

Ціни на їжу ростуть, тому що американці друкують гроші. Так вважають фінансові аналітики – наприклад, Сергій Фурса, фахівець фінансової консалтінгової компанії «Драгон капітал».

«Частина свіжонадрукованих грошей йде на фондові ринки. В результаті, ми спостерігаємо різке зростання вартості на ринку акцій і сировинних ринках. Це стосується руди, металу і агропродукції», – пише аналітик.

Інша причина росту цін те, що ціни на нафту почали зростати. «І якщо рік тому нафта падала, і це допомагало уповільнення інфляції, то зараз нафта росте і ефект зворотний», – нагадав С. Фурса.

Якось вплинути на цей процес українська влада практично не може, вважають фахівці. Але є й внутрішній чинник, нагадують вони.

Цей чинник, який прискорює інфляцію в Україні – популізм,  акцентують фахівці: «Невиправдано різке зростання мінімальної зарплати також буде сприяти прискоренню інфляції. В Україні, в принципі, різке зростання доходів населення, що спостерігається з 2016 року, традиційно штовхає вгору інфляцію».

Зростання цін на продовольство в світі, на думку авторів звіту ООН,  викликане збоєм імпорту продуктів харчування в країни, що розвиваються – через пандемію COVID-19.

Проблеми з поставками продовольства привели до збільшення кількості голодуючих у світі до 150 млн чоловік, що є найвищим показником за останні п’ять років.

Читайте також:

Уряд України не буде обмежувати ціни на харчі