Люди перетворюють на пустелю Кам’янське та його околиці

Люди перетворюють на пустелю Кам’янське та його околиці

Деградація земель та перетворення їх на пустелю – серйозні кліматичні загрози для людства. Україна перебуває в зоні ризику опустелювання, кажуть експерти.

Тимчасом в Кам’янському та його околицях люди сприяють виникненню пустель, знищуючи рослинний покрив територій.

Автор: Валентин Фіголь.

Україна та Молдова – європейські країни з найвищим в світі ризиком посухи та опустелювання. Про це свідчить дослідження проекту Aqueduct Інституту світових ресурсів.

Посухи та опустелювання приводять до зміни клімату, втрати біорізноманіття, нестачі води, поширення бідності, голоду та масових міграцій населення. Про це нагадує Міндовкілля в публікації до Дня боротьби з опустелюванням, який відзначався 17 червня.

Україна посідає 9 місце у світі за площею орних земель, які займають майже 33 млн га. Розораність земель України є однією з найвищих у світі та сягає трохи більше, ніж 54 % території. Це призводить до значного розвитку деградаційних процесів. Розорана земля швидше втрачає вологу та дужче нагрівається, ніж цілина – отже, посушливі явища на оранці помітніші.

За свідченням вчених, через кліматичні зміни Україна переходить у зону надвисоких температур і погодних катаклізмів. І вже у найближчі 30-40 років країні загрожує опустелювання великих територій.

Люди перетворюють на пустелю Кам’янське та його околиці - ФОТО

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський наголошує, що для України боротьба з опустелюванням та деградацією земель є одним з пріоритетних напрямків державної екологічної політики.

«Наша держава приєдналася до процесу встановлення та реалізації добровільних національних завдань щодо досягнення нейтрального рівня деградації земель. Аби досягти нейтрального рівня деградації земель, маємо втілювати заходи зі стабілізації підвищення вмісту гумусу в ґрунтах».

Щоб виконати завдання уряду, українцям варто згадати – звідки береться той гумус в грунті. А гумус – родючий шар грунту – це перегнилі рештки рослин (інша назва – перегній). Отже, для того, щоб грунт був родючим, на ньому мають рости рослини, які по закінченні життєвого циклу своїми рештками підвищуватимуть вміст гумусу.

Тимчасом мешканці Кам’янського та його околиць діють зовсім навпаки – знищують рослинний покрив територій свого проживання, допомагаючи процесу опустелювання.

Наведемо лише 2 приклади.

Косарі тримерами зрізають траву біля самої поверхні землі. При цьому пошкоджуються прикореневі шийки стовбурів рослин, і рослини вже не відновлюються, не випускають нові зелені паростки. Озеленена галявина перетворюється на пустир…

Люди перетворюють на пустелю Кам’янське та його околиці - ФОТО

Люди масово рвуть лікарські рослини і тягнуть їх продавати на базар до релігійного свята Трійці. Щороку торговці зіллям знищують величезну кількість молодих рослин, серед яких чимало рідких та «червонокнижних». Рослини не встигають розмножитись – отже, ставиться під загрозу відновлення популяції наступного року. Замість чабрецю, материнки та шавлію довколишні степи та байраки заростають амброзією, яка швидко захоплює пустирі та ділянки зі слабким рослинним покриттям.

Люди перетворюють на пустелю Кам’янське та його околиці - ФОТО

«Та скільки там ми вирвали того зілля!» – відмахуються продавці святкових букетів.

Щодо «скільки», то Постанова КМУ «Про затвердження Порядку заготівлі другорядних лісових матеріалів і здійснення побічних лісових користувань в лісах України» наполягає: «Заготівля  дикорослих  плодів,  горіхів,  грибів,   ягід, лікарських  рослин, технічної сировини провадиться способами,  що виключають виснаження їх ресурсів. Збір  рослин (їх частин) і грибів,  занесених до Червоної  книги України, забороняється».

Під   час   збирання    лікарських    рослин, як вимагає    Постанова, слід зрізати не більше 40% надземних частин рослин від їх кількості на ділянці.

Отже, уряд і фахівці наполягають на ощадливому використанні рослинних ресурсів.

Читайте також:

Пилова буря та смог в Київській та Житомирській областях – це тільки початок