Не всі підприємці України очікують пожвавлення та подорожчання

Не всі підприємці України очікують пожвавлення та подорожчання

Підприємці України у червні поліпшили оцінки економічного стану своїх підприємств та перспектив діяльності. Більшість із них очікує пожвавлення економічної діяльності та подорожчання товарів і послуг.

Водночас, очікування торговців – песимістичні. Дуже впала купівельна спроможність українців, відзначають бізнесмени.

Автор: Валентин Фіголь.

Про оптимізм частини українських підприємців свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк України розраховує щомісячно. За червень 2021 року він становив 51.6 проти 50.5 у травні й показав найвище значення з жовтня 2019 року.

Не всі підприємці України очікують пожвавлення та подорожчання - ФОТО

Результати опитування понад трьохсот підприємств опублікувала прес-служба НБУ.  У червні підприємства більшості секторів, залучених до щомісячного опитування, оптимістично оцінили результати своєї діяльності:  індекси підприємств будівництва, промисловості та сфери послуг перевищували нейтральний рівень. Водночас очікування підприємств торгівлі залишаються песимістичними третій місяць поспіль.

Підприємства промисловості суттєво поліпшили свої очікування обсягу виготовленої продукції та обсягів нових замовлень на продукцію, у тому числі експортних.

Підприємства сфери послуг також очікують зростання обсягів наданих послуг та замовлень.

Підприємства будівництва (будівництва житлових і нежитлових приміщень) показали високі очікування обсягу будівництва та нових замовлень, а також уперше після вересня 2019 року очікують збільшення чисельності працівників.

Натомість підприємства торгівлі погіршили очікування за всіма показниками діяльності, зокрема щодо обсягу товарообороту, обсягу закупівлі товарів для продажу, чисельності працівників. Більшість підприємств торгівлі й надалі налаштовані на зниження торговельної маржі.

Підприємства всіх секторів економіки очікують зростання цін на власну продукцію/послуги на тлі подальшого подорожчання сировини, зростання закупівельних цін і цін постачальників.

Оцінки щодо зайнятості залишаються стриманими: підприємства всіх видів економічної діяльності, крім будівництва, поки не очікують збільшення загальної чисельності працівників.

Не всі підприємці України очікують пожвавлення та подорожчання - ФОТО«На жаль, справи дійсно кепські і поліпшення очікувати нема з чого, – прокоментувала ситуацію в сфері торгівлі в Кам’янському Галина Залога, голова профспілки підприємців міста. – Дуже впала активність покупців. В людей просто не вистачає грошей, з цими безкінечними подорожчаннями!..»

Правова ситуація в державі та законодавчі ініціативи влади, на думку Г. Залоги, теж не додають оптимізму представникам малого та середнього бізнесу: «Не знаю, як люди виживатимуть…»