Стан Дніпра катастрофічний, попереджають аудитори та екологи

Стан Дніпра катастрофічний, попереджають аудитори та екологи

Забруднення річки Дніпро та її загальний стан загрожують екологічною катастрофою. Про загрозу здоров’ю людей та довкіллю попереджають аудитори рахункової палати та науковці-екологи.

Автор: Валентин Фіголь.

День Дніпра традиційно відзначається першої суботи липня. Сьогодні стан третьої за довжиною та розміром басейну річки в Європі викликає неабияку тривогу у фахівців. Науковці прогнозують, що скоро вода Дніпра стане такою токсичною, що її не можна буде використовувати: наприклад, очищення до стандартів питної стане надто дорогим…

Стан Дніпра катастрофічний, попереджають аудитори та екологи - ФОТО

Дніпро сьогодні постачає близько двох третин всього водозабору в межах України. Приблизно 7 500 промислових підприємств та водозаборів качають річкову воду, а повертають «умовно очищену».

Щорічний обсяг водозабору з басейну річки складає 7,4 млрд куб. м, або 78,7% забору води з поверхневих водних об’єктів України, зазначають аудитори Рахункової палати.

Щороку, як твердить Державний водний кадастр України, більше 200  мільйонів кубометрів води скидається в річку забрудненими, і 2 мільярди кубометрів – нормативно очищеними. «Нормативне очищення — це декларація підприємства про те, що вміст забруднюючих речовин у скидах не перевищує дозволеного рівня», – коментує дані кадастру Максим Сорока, доцент кафедри «Хімія та інженерна екологія» ДНУЗТ імені академіка В. Лазаряна.

У поверхневих водах річкового басейну Дніпра виявлено 161 забруднювач. Про це свідчать результати аудиту ефективності виконання заходів Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року. Аудит проводився Рахунковою палатою України, повідомляє її прес-служба.

Показники якості води в річці погіршуються. Останні проведені дослідження виявили значні перевищення вмісту синтетичних речовин: сільськогосподарських отрутохімікатів, фармацевтичних препаратів та речовин, які використовується у парфумерії, – синтетичного мускусу, важких металів: цинку та міді, а також ртуті.

В річкову воду потрапляють важкі метали, добрива, паливно-мастильні речовини, побутова «хімія». В той же час, як нагадав М. Сорока, 45-70% українців п’ють воду з басейну Дніпра.

«Крім того, цвітіння Дніпра є однією з основних причин масового мору риби. Ситуація також погіршується обмілінням річки, яке відбувається внаслідок відсутності днопоглиблювальних робіт, які здійснювались при використанні річки як транспортної артерії. Таким чином, екологічний стан басейну Дніпра фактично катастрофічний», – сказано в результатах аудиту.

Стан Дніпра катастрофічний, попереджають аудитори та екологи - ФОТО

На екологічне оздоровлення басейну річки Дніпро та поліпшення якості питної води в рамках реалізації Програми протягом 4 років з держбюджету України спрямовано лише 4,2 млн грн. І це при тому, що використання басейну річки розрахунково за 2017–2020 роки принесло понад 100 млрд грн до держбюджету, зазначають в Рахунковій палаті.

Якщо екологічний стан Дніпра погіршуватиметься, то збитки важко навіть передбачити, попереджають аудитори.

Дефіцит води – біда, наслідки якої важко уявити, зауважує доцент М. Сорока. Вже за 6 років, за його прогнозами, перед владою може постати проблема регулювання споживання води.