Людству загрожує глобальна посуха, попереджає ООН

Людству загрожує глобальна посуха, попереджає ООН

Людству загрожує глобальна посуха – більше сотні країн відчують брак води протягом ближчих 10 років, попереджає ООН.

 

Глобальна загроза зневоднення

 

Людству загрожує глобальна водна криза через загрози, пов’язані зі змінами клімату. Про це йдеться у звіті Всесвітньої метеорологічної організації (WMO), спецустанови ООН.

У 2018 році, сказано у звіті, близько 3,6 млрд осіб не мали належного доступу до води хоча б один місяць на рік. У міру зростання населення і глобального потепління на 2°C ця кількість може збільшитися до 5 млрд до 2050 року.

Звіт показує, що 25% усіх міст вже відчувають постійну нестачу води.

За останні 20 років наземні запаси води (обсяг всієї води на поверхні землі і під землею, включаючи вологість ґрунту, сніг і лід) скорочувалися на 1 см в рік.

Ситуація ускладнюється тим, що лише 0,5% води на Землі придатні для використання.

«Нам потрібно прокинутися – насувається водна криза», – сказав Петтері Таалас, генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації.

У звіті ВМО встановлено, що з 2000 року катастрофи, пов’язані з посухою, почастішали на 29%. Країни Африки зафіксували найбільшу кількість померлих від посухи. Найбільші економічні втрати від посухи були у Північній Америці, Азії та Карибському басейні, йдеться у доповіді.

У звіті зазначається, що 107 країн не матимуть стабільного доступу до води до 2030 року за нинішніми темпами.

WMO рекомендує державам інвестувати в системи комплексного управління водними ресурсами, а також – в системи попередження про засухи або повені.

 

Вода є – і нема!

 

Водяна криза загрожує й мешканцям Кам’янського та України, попереджають фахівці.

За останні 20 років з карти України зникло більше десяти тисяч малих річок. Тільки поблизу нашого міста втрачені, як мінімум 3 річки : Коноплянка, Суха й Мокра Сура.

На даний час немає державної водної програми, яка б змогла вберегти більшу частину водойм від катастрофи. За твердженням Національної екологічної ради України, давно вже потрібно було розробити нову Водну Стратегію, в якій визнати всю вітчизняну прісну воду стратегічним ресурсів і підходити до її захисту та використання саме з цієї позиції.

«На водойми в цьому році буде надано серйозний тиск. Не варто забувати, що 70% всієї прісної води витрачається на полив сільськогосподарських земель, а в зв’язку з підвищенням температури, кількість води для зрошення значно збільшиться. 15% беруть промислові підприємства, 15% йде на питні потреби населення», – попереджав у березні 2021 року голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков.

Проблема не лише в кількості води, а і в її якості, акцентував еколог: «Чим нижче буде рівень води в річках, тим інтенсивніше вони будуть забруднятися. У 2020 році в наші водойми було скинуто 2,5 млрд куб метрів промислових і побутових стоків, з яких 1/3 це неочищені стоки. Котрий рік поспіль природоохоронна громадськість вимагає на законодавчому рівні категорично заборонити скидання неочищених стоків. Але поки її не чують…».

За словами О. Чистякова, наша країна, маючи 63 тисячі малих річок, 400 тисяч ставків, 1100 водосховищ, в цілому 1 млн. 300 тисяч га прісної води, на Європейської екологічної карті значиться, як маловодна країна, так як ми забруднили свої водойми до такої міри, що не можемо брати з них питну воду.

Дослідження, проведені на замовлення Світового Банку, поставили нашу країну на 125 місце з 170 країн за кількістю питної води на душу населення. Ми стоїмо в цьому списку між Суданом і Чадом – африканськими країнами. А в південних наших областях справи йдуть ще гірше.

Яка якість питної води – таке і здоров’я нації. Медики стверджують, що 37% від усіх онкологічних захворювань безпосередньо пов’язані з вживанням неякісної питної води.