Подорож у часі найстаршим проспектом Кам’янського

Подорож у часі найстаршим проспектом Кам’янського

Подорож у часі найстаршим проспектом Кам’янського – Гімназичним, відбулась 9 жовтня. Учасники прогулянки пройшли два кілометри та півтораста років від безіменного майдану до Вовчого гирла.

Автор: Валентин Фіголь.

Прогулянкою Гімназичним проспектом почався осінній сезон екскурсій Кам’янським та його околицями, які влаштовує екскурсовод та краєзнавець Любов Алексієвська.

Екскурсія розпочалась з майдану біля монументу «Прометей». Сам майдан сьогодні назви не має, підкреслила Л. Алексієвська. Хоч до революції 1917 року він називався Базарною площею. Тут і справді був базар, і не тільки. Навколо майдану розташувались крамниці, пивниці та заклади культури.

Подорож у часі найстаршим проспектом Кам’янського - ФОТО
Базарна площа

Наприклад, тут ставали заїжджі цирки. Тут був перший міській кінотеатр. Спочатку він називався «Електричний театр «Ампір»», а за радянської влади – кінотеатр «Змичка», за німецької окупації – «Україна», в післявоєнний період – «Слава». Будівлю знесли на початку 80-х років, тепер там є інженерний корпус та поліклініка ДКХЗ.

Посеред Базарної площі була громадська криниця – для всіх охочих. Поряд стояла скриня для пожертв на нужденних.

Подорож у часі найстаршим проспектом Кам’янського - ФОТО

Після приходу до влади, більшовики засипали криницю і на її місці поховали загиблих однопартійців. Згодом на могилі було встановлено монумент «Прометей». На першому, довоєнному постаменті, плит з цитатою В.І. Леніна не було, зауважила екскурсовод.

Подорож у часі найстаршим проспектом Кам’янського - ФОТО
ПТУ, в якому навчався Н.Назарбаев

Серед прикрас майдану – будівля колишнього професійно-технічного училища №22, оздобленого пам’ятним знаком на честь Нурсултана Назарбаєва, екс-президента Казахстану. Він у молодості навчався в училищі на металурга. Студенти-казахи, розповіла пані Любов, жили в будівлі училища – під замком. Російську мову знав один юний Нурсултан, акцентувала вона.

Колишня Базарна площа зберегла кілька будинків забудови кінця 19-го початку 20-го століття. На жаль, ці будинки невідворотно знищує час, констатувала екскурсовод.

Взагалі маршрут екскурсії пройшов місцями, які потерпають від часу та браку догляду. Власникам будівель історичної забудови – не до їх збереження… Тому на багатьох фасадах – попередження про аварійність та небезпеку. Саме на проспекті Гімназичному в 2017 році шматок фасаду впав на голову 16-річній дівчинці і вбив її.

Подорож у часі найстаршим проспектом Кам’янського - ФОТО
Один з аварійних фасадів на проспекті Гімназичному

Екскурсія проспектом, який до декомунізації називався проспектом Пеліна – це приблизно 2 кілометри в просторі й близько 150 років у часі, зауважила Л. Алексієвська. Проспект дуже мінявся з часом і дивовижно зберіг споруди практично всіх етапів забудови. Тут і будинки сільських та міських багатіїв 19 століття, і будинки для радянської партійної еліти другої половини 20 століття, хлібозавод, РАГС…

На проспекті Гімназичному є будинок, в якому багато років жив маленьким та молодим Леонід Брежнєв, керівник СРСР в 60-70-ті роки. Декомунізація сколупнула меморіальні дошки з його іменем і з будинку, і з фасаду навчального корпусу ДДТУ, який тоді був металургійним інститутом.

Подорож у часі найстаршим проспектом Кам’янського - ФОТО
Прикро бачити, як руйнується історична частина міста…

Розповіла екскурсовод і про будівлю райкому партії біля перетину проспекту з вулицею Спортивна. Будинок було зруйновано вибухом в середині 50-х років. За офіційною версією – через виток газу з системи газопостачання. Пікантність ситуації була в тому, що якраз на час вибуху в райкому було призначено велику нараду. Але нараду в останній момент перенесли в інше місце через те, що делегатів було забагато і ніде було їх розмістити… Вибух було чути аж з вулиці Республіканської, розповідали місцеві мешканці.

Екскурсія закінчилась в районі транспортної розв’язки, яку називають Вовчим горлом. Назва ця пішла від одноіменної балки, рештки якої тягнуться на північ до Дніпра. Втім, старі мешканці Пісок іноді називали балку Вовчим гирлом.

Далі будуть ще екскурсії, пообіцяла екскурсовод Алексієвська.