Колекторів в Україні новий закон змусить працювати етично

Колекторів в Україні новий закон змусить працювати етично

Колекторам відтепер на законодавчому рівні заборонено лякати та шантажувати боржників. Запрацював «антиколекторський» закон України, який по-новому регламентує діяльність збирачів боргів.

Автор: Валентин Фіголь.

З 14 жовтня колектори в Україні повинні працювати по-новому: з цього дня почав фактично діяти Закон №1349 «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості», який встановив правила роботи колекторських компаній. Закон було ухвалено Верховною Радою України ще в березні 2021 року, але він не діяв, бо ще не було сформовано Реєстр колекторів.

Відтепер звертатися з питань стягнення боргу до позичальника може тільки кредитор або колекторська компанія, яка включена до спеціального Реєстру колекторських компаній Нацбанку України.

Станом на 12 жовтня Національний банк України отримав заявки щодо включення до реєстру від 74 компаній: 33 компанії включено до реєстру, а двом заявникам було вiдмовлено.

На компанії, включені до реєстру Нацбанку, в цьому році вже отримано 160 скарг від громадян.

Відповідно до нового закону, колектори отримали чіткий регламент своєї роботи. Регламент має зробити діяльність професійних кредиторів більш етичною. Зокрема, їм заборонено:

  • використовувати погрози та шантаж,
  • вчиняти психологічний та фізичний тиск,
  • повідомляти третіх осіб про наявність заборгованості,
  • шкодити репутації позичальника,
  • зустрічатися з ним без повідомлення та погодження цієї зустрічі,
  • взаємодіяти більше двох разів на добу i т.п.

Порушення вимог щодо етичної поведінки прирівнюється до порушення законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг. За це на колекторів буде накладено рiзноманітнi санкції – від письмового застереження або штрафу до виключення з реєстру колекторських компаній. Також кредиторові через порушення закону при стягуванні боргу може бути анульовано ліцензію на право діяльності з надання фінансових послуг.