Портал інформації про стан довкілля «ЕкоСистема» працює в Україні

Портал інформації про стан довкілля «ЕкоСистема» працює в Україні

Єдина екологічна платформа «ЕкоСистема» працює в Україні вже зо два тижні. Кабінет Міністрів України ще 12 жовтня ухвалив постанову «Про Єдину екологічну платформу «ЕкоСистема». Цим рішенням врегульовується питання функціонування єдиної екологічної платформи, яку Міндовкілля в тестовому режимі запустило ще в травні 2021 року. 

Автор: Валентин Фіголь.

Поставнова визначає «ЕкоСистему» як загальнодержавну екологічну автоматизовану інформаційно-аналітичну систему, інтегровану  з порталом «Дія». Вона покликана забезпечити доступ до екологічної інформації, а також – ефективну електронну взаємодію між державою, бізнесом та громадою з метою отримання адміністративних послуг у сфері захисту довкілля.

Днями запрацював один із ресурсів платформи – Національний реєстр викидів і перенесення забруднювачів (НРВПЗ). Ознайомитися з даними реєстру може кожен охочий.

«Екосистема – національна платформа, де зібрано всі адміністративні екопослуги для бізнесу і вся екологічна інформація для громадян. Сьогодні презентували важливу складову вебпорталу: карту України, на яку нанесено всі 4000 підприємств-забруднювачів, інформація щодо яких міститься в НРВПЗ”, – зазначив заступник міністра охорони навколишнього середовища і природних ресурсів Руслан Стрілець.

Отримати актуальні офіційні дані стосовно стану повітря, землі, лісів України тощо відтепер стане можливо без письмового звернення до відповідного держоргану. «Подавати запити та чекати на відповідь буде взагалі не потрібно, тому що витяги з еко-реєстрів генеруватимуться автоматично. Важливо, що водночас вони матимуть цілком офіційний статус — зокрема, визнаватимуться українськими судами», – акцентував Р. Стрілець.

«ЕкоСистема» вже містить 7 онлайн послуг, 70 реєстрів відкритих екологічних  даних, 3 інтегровані інформаційні ресурси: Державний кадастр територій та об’єктів природно-заповідного фонду, сайт wownature.in.ua та Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів.

Також на базі вебпорталу розпочалося тестування нової онлайн-послуги. Вже незабаром українські підприємці зможуть отримати Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, не виходячи з власного офісу. Користуючись «ЕкоСистемою», громада зможе слідкувати за процесом видачі даних дозволів та надсилати Міністерству захисту довкілля свої зауваження.

Проект реалізовано Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та ГО «Збережи Дніпро» (Save Dnipro) у рамках проекту «Удосконалення керування та зміцнення верховенства права у сфері охорони довкілля завдяки громадському моніторингу забруднення повітря й дозволів на викиди» за фінансової підтримки Уряду Королівства Нідерландів.

Наступними в межах політики «е-Повітря» будуть оцифровані ще дві послуги міністерства: Державний облік в сфері атмосферного повітря та видача довідки щодо величин фонових концентрацій.