Доля домашніх та безпритульних тварин в Кам’янському – спільна справа громади

Доля домашніх та безпритульних тварин в Кам’янському – спільна справа громади

Доля домашніх та безпритульних тварин в Кам’янському має бути спільною справою всієї громади міста, переконані зоозахисники. Інакше новий закон про захист тварин від жорстокості не працюватиме.

Автор: Валентин Фіголь.

Новий зоозахисний закон, що вступив в дію 8 листопада, як писав «Пильний погляд», забороняє вбивати безпритульних собак та котів задля регулювання їх чисельності. Закон регламентує, що тварин треба виловлювати з вулиць і тримати в притулках.

Притулок стає новим місцем проживання і для колишніх домашніх тварин, покинутих господарями. Їх також приносять до притулку, або ж зоозахисники самі виїжджають і забирають за сигналом небайдужих людей. Наприклад, коли вмирає господар, а тварина лишається безпритульною. Восени, зокрема, зоозахисникам доводиться влаштовувати до притулку собак та котів, покинутих на території садових товариств.

Сьогодні існує лише два законних способи позбутись живої домашньої тварини, розповіла Ольга Процик, виконуюча обов’язки притулку для тварин у Кам’янському. Перший – передати тварину іншому опікуну. Другий – передати до притулку. Притулок змушений приймати тварин, яких доставляють люди, але це шлях в нікуди, бо потужності закладу не безмежні.

Притулок в Кам’янському є, але проблеми безпритульних тварин він не вирішить, переконана зоозахисниця та екс-директор міського притулку для тварин Ярослава Шкутова. До притулку, згідно міської Програми регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами, тварин поселяють тимчасово: після стерилізації та відповідного ветеринарного обслуговування тварин мають повертати на вулицю, в ареал існування.

Без обмеження розмноження домашніх тварин в місті їх чисельність не врегулювати, вважає Я. Шкутова. Адже більшість тварин, які поповнюють популяцію безпритульних – це приплід домашніх. За тиждень зоозахисники фіксують по 4-5 випадків підкидання приплоду до притулку або якихось громадських місць. За це має бути відповідальність, переконана зоозахисниця.

Вихід – обов’язкова реєстрація домашніх тварин і стерилізація, окрім породистих, вважає пані Ярослава.

Зоозахисний закон, введений в дію 8 листопада, не запрацює одразу, гадає активістка. Потрібен час: поки поліція розхитається і почне ефективно реагувати. «Ми розуміємо, що для поліції це нове й незвичне в службі, – констатує зоозахисниця Шкутова. – Будемо допомагати поліції: консультувати, стимулювати…»

«Притулок – не безодня, він не вмістить всіх безпритульних тварин, – каже активістка ГО «Зоощит» Світлана, досвідчена зоозахисниця. – Який би не був місткий притулок – люди нанесуть приплоду та покинутих тварин ще більше!..» Адже тільки популяцію безпритульних собак в Кам’янському фахівці оцінюють в 5-7 000 особин – вдесятеро більше місткості притулку для безпритульних тварин.

Проблему чисельності тварин в місті треба вирішувати спільними зусиллями всієї громади, вважає пані Світлана. Міська влада має сприяти реєстрації тварин. Велика частина роботи покладається на поліцію, яка має переслідувати порушників зоозахисного закону. Якщо не створювати умов для виконання закону і не карати за його порушення – закон не працюватиме, переконана активістка, яка стояла біля джерел зоозахисного руху в нашому місті.

Доля домашніх та безпритульних тварин в Кам’янському – спільна справа громади - ФОТО

Днями, наводить приклад спільних зусиль громади пані Світлана, вдень від мешканців надійшло повідомлення про те, що у дворі по проспекту В. Стуса, 2 в комунікаційний колодязь провалився собака. Зоозахисники звернулись до рятувальників. Екіпаж прибув на місце за 20 хвилин. Тварину витягли з колодязя і відпустили. Цікаво, що рятувальники витягали собаку зашморгом, подарованим зоозахисниками.

Сьогодні в Кам’янському діє підписаний цьогоріч меморандум між міською владою, МНС, притулком та зоозахисниками. Згідно цього меморандуму, рятувальники допомагають витягати тварин з ям та знімають з дерев.

Поліція готова виконувати свої обов’язки, заявила Олена Тімченко, прес-офіцер Кам’янського райвідділу Нацполіції. Але для практичної реалізації повноважень поліції мають ще бути внесені зміни в профільні нормативні акти – зокрема, в Кодекс про адміністративні правопорушення, видані спеціальні підзаконні акти, які регламентують дії поліції в конкретних ситуаціях.