Що робити мешканцю Кам’янсього, якщо сусіди затопили помешкання

Що робити мешканцю Кам’янсього, якщо сусіди затопили помешкання

Аварійне затоплення сусідами – звичне явище сучасного життя, і не тільки в Кам’янському. Що робити, коли сусіди затопили ваше помешкання, рекомендують фахівці державної служби надання безоплатної правової допомоги.

Автор: Валентин Фіголь.

Ситуація, в якій опинились мешканці квартири в будинку по вулиці Г. Романової, доволі традиційна. В сусідів зверху щось потекло з комунікацій – – і на стелі виникли мокрі плями, а у ванній кімнаті взагалі закапотіло брудною водою.

«Це не вперше, – бідкається пані Ірина, мешканка затопленої квартири. – Скільки не сварились через це з сусідами зверху – все марно!..» За словами літньої жінки, жодного разу сусіди-«затоплювачі» не компенсували заподіяної потопами шкоди.

Сваритися з сусідами не варто – можна досваритись до хуліганства і втручання поліції, відраджує від конфліктів Ксенія Волох, правник Кам’янського центру надання безоплатної правової допомоги.

Якщо сусіди затопили ваше помешкання і не хочуть компенсувати заподіяної шкоди, примусити їх до цього можна лише через суд, зазначила К. Волох. Судовий розгляд – справа копітка, до якої треба ретельно готуватись і запасатись терпцем, акцентувала правник.

Головне в підготовці до суду – зібрати докази на свою користь, зауважила пані Волох. В даному випадку – треба зібрати докази факту затоплення і причетності до цього сусідів.

Що робити мешканцю Кам’янсього, якщо сусіди затопили помешкання - ФОТО
Ксенія Волох

«Найважливіше – з’ясувати причину затоплення, – каже правник. – Адже від цього залежить, від кого потерпілий вимагатиме відшкодування, хто буде відповідачем у справі». Наприклад, якщо затоплення сталося через те, що сусід не закрив кран – провина сусіда. Якщо репнула батарея опалення – теж провина мешканця квартири, бо лінія розмежування відповідальності за комунікації проходить якраз по відводах від стояків, які пролягають крізь всі поверхи житлового будинку. За стояки відповідає управитель житловим будинком, за комунікації, які йдуть від них, включаючи батареї опалення – мешканець. Те саме щодо водогону й каналізації: до кранів, раковин та унітазів за технічний стан внутрішньобудинкових труб відповідає управитель житлом.

Щоб зафіксувати причину затоплення, треба викликати представників управителя житлом – вони обстежать місце пригоди та складуть відповідний акт, який потім стане доказом в суді.

Паралельно з встановленням причини варто зафіксувати збитки, нагадала К. Волох. Для цього згодиться відео- та фотозйомка процесу затоплення і його наслідків. Можна фільмувати розмову з сусідами – запитати їх про причину затоплення і зняти відповідь або записати на диктофон. Головне – робити це відкрито, бо аматорська «оперативна зйомка» судом може не прийнятись як доказ.

Також варто викликати експерта з відповідною кваліфікацією для оцінки збитків. Теоретично, це можуть зробити й представники управителя житлом. Але, якщо у затопленні винний саме управитель, висновки такого експерта можуть бути суб’єктивними…

Звичайно, ліпше було б не доводити справу до судової тяганини, зауважує пані Волох. Бо такі рішення суду на користь постраждалого від потопу, іноді буває важко виконати на практиці. Якщо, наприклад, проблемний сусід зверху не має легальних заробітків – з чого правити відшкодування збитків?..

Іноді з сусідами можна домовитись. І тут, акцентує правник, став би в пригоді професійний медіатор – посередник у конфліктних ситуаціях. В Україні на тому тижні було прийнято закон про медіацію, а в Кам’янському вже готуються професійні медіатори – правники та психологи. Перевага медіації в тому, що результат такої домовленості між сусідами можна офіційно зафіксувати.