Кальян та вейп – нова загроза здоров’ю мешканців Кам’янського

Новомодні способи вживання тютюну через кальян чи вейп загрожують здоров’ю людини, як і традиційне паління. В місті, де від хвороб органів дихання вмирає найбільше людей, варто берегтися, зауважують фахівці міського медцентру здоров’я та медицини спорту.

Автор: Валентин Фіголь.

Кальян  на Сході – багатовікова традиція. Останнім часом така форма споживання тютюну та інших сумішей для паління набула популярності в європейських країнах і в Україні. Мода на кальяни поступово перейшла в моду на вейпи. Це портативна електронна сигарета, вона ж «вапорайзер» (від англійського vapourizer). У ній відбувається випаровування ароматизованої рідини, в складі якої є нікотин.

Все це подається як нешкідлива альтернатива не тільки сигарет, але і кальяну, а так само як спосіб відмови від куріння. Основний аргумент — відсутність процесу горіння. Мовляв, у кальяні тютюн не горить, як в сигаретах, а парує від просочення тютюну. Курець позбавлений більшої частини шкідливих речовин, що утворюються в процесі горіння. Наприклад, в сигаретах їх більше 4000. Однак, не можна назвати це нешкідливою розвагою.

Регулярне вдихання диму – фактор ризику розвитку захворювань дихальної системи. Варто нагадати: в Кам’янському, за офіційними даними, захворювання органів дихання – лідер серед хвороб, на них страждають приблизно кожен четвертий мешканець міста.

Дим кальянів, як і дим інших тютюнових виробів, містить токсини, які викликають залежність (нікотин), онкологічні, серцево-судинні, респіраторні та інші захворювання.

Компоненти сумішей для паління не такі вже й безневинні.

Оксид вуглецю — продукт горіння вугілля при палінні кальяну. Зауважте, горіння вугілля, а не тютюну. Сприяє розвитку кисневого голодування серця і мозку, витісняючи кисень. При цьому посилюється навантаження на серце, частішає пульс. Чадний газ викликає нудоту, головний біль, непритомність. Всі симптоми отруєння чадним газом знайомі людям, які вперше спробували кальян або переборщили з ним.

Гліцерин. Це натуральна речовина, нешкідлива для організму. Але при нагріванні понад 300 градусів виділяє канцероген — акролеїн.

Ароматизатори — ще одна «темна конячка» в складі сумішей. Не можна сказати однозначно, шкідливі вони чи корисні, все залежить від конкретного ароматизатора. Наприклад, один з популярних ароматизаторів, які надають «вершковий» смак – діацетил, може викликати отруєння. Якщо використовуються натуральні ароматизатори, то шкоди вони не несуть.

Консерванти, як і ароматизатори, не всі шкідливі. Наприклад, цукор — натуральний консервант. Потрібно дивитися конкретний консервант на упаковці.

Варто враховувати частоту і кількість куріння. Якщо порівняти пачку сигарет в день і таке ж за часом куріння вейпа — виграє вейп, кажуть лікарі. Кальян, переважно, курять не щодня, і шкоду від такого куріння не йде ні в яке порівняння з сигаретами.

При цьому кальян через свої особливості може становити значно більшу небезпеку для здоров’я, аніж сигарети. Оскільки кальян, на відміну від сигарет, курять дуже довго, наприклад протягом години, то й диму вдихається набагато більше, ніж від пачки сигарет. Не варто думати, що раз дим пропускається через воду, то він нешкідливий. Будь-який дим шкідливий для людини, бо порушує газообмін в організмі, викликаючи кисневе голодування, передусім, мозку.

А вологий дим з небезпечними елементами і токсинами проникає більш глибоко в тканини легень, від чого ті втрачають еластичність – людині стає важче дихати.  До того ж, вода охолоджує тютюновий дим, що підвищує ризик переохолодження органів дихання, а відтак — важких респіраторних захворювань. Загрозу переохолодження легень від водяного пару поділяють і прихильники вейпу, особливо при вживанні на холоді.

Куріння кальяну у публічних місцях значно збільшує ризик інфекційних захворювань, оскільки прилади не проходять повної стерилізації після використання іншою особою. Частки слини інших споживачів неодмінно потрапляють у воду, через яку проходить дим, тому при курінні  може передаватися туберкульоз, грип, герпес, гепатит та інші інфекційні захворювання. Змінні мундштуки здатні лише частково зменшити цей ризик.

Отже, єдиною безпечною альтернативою тютюнопалінню лишається відмова від нього, акцентує Тетяна Мухарська, головний лікар Центру здоров’я та медицини спорту Кам’янського.