Зуби руйнуються від нервів, нагадав лікар-стоматолог з Кам’янського

Зуби руйнуються від нервів, нагадав лікар-стоматолог з Кам’янського

Зуби руйнуються від надмірного збудження нервів, нагадав Петро Лифар, відомий лікар-стоматолог з Кам’янського.

Автор: Валентин Фіголь.

Надмірне збудження нервів, стреси та депресії згубні, в тому числі, й для зубів, переконаний Петро Лифар, стоматолог зі стажем понад 40 років. В Кам’янському цей лікар досить відомий, зокрема, тим, що не пропонує своїм пацієнтам вставляти імпланти.

Будівельний матеріал для зубів (а також інших кісток, волосся та нігтів)  – кальцій, нагадав лікар. Цей же хімічний елемент витрачається на діяльність мозку та нервової системи.

Кальцію в людському організмі, як твердить підручник «Біологічна хімія» під редакцією Юрія Губського, набереться приблизно кілограм, десь 90% його – в кістках. Всі живі тканини організму оновлюються поступово – отже, кальцій витрачається. Якщо зовні з продуктами його надходить недостатньо, або ж організм не здатний його втримувати та засвоювати – виникає дефіцит кальцію. Адже мозок забере собі стільки кальцію, скільки йому потрібно для проведення нервових сигналів. А від нестачі будівельного матеріалу постраждають кістки та зуби.

Земські лікарі понад сотню років тому, як розповів лікар Лифар, всім людям після 30-річного віку рекомендували вживати кальцій та риб’ячий жир – елементи, конче необхідні для нервової діяльності та міцності кісток.

До того ж, кальцієві сполуки емалі зубів вельми чутливі до збільшення кислотності в організмі та ротовій порожнині, пише доктор медичних наук Губський. Збільшення кислотності руйнує зубну емаль. Кислотність може бути обумовлена як зміною кислотно-лужного балансу всього організму, так і діяльністю специфічних мікробів – карієсоутворюючих стрептококків, передусім.

Якщо з мікробами в роті можна впоратись гігієнічними процедурами, то загальний електролітний баланс організму залежить від багатьох факторів – від способу життя, якщо узагальнити.

Стреси та депресії, до речі, теж сприяють розладу кислотно-лужного балансу – найчастіше в бік збільшення кислотності. Тому нервові, чутливі, неврівноважені люди частіше потерпають від проблем із зубами, зауважує досвідчений стоматолог.

«Сьогодні молоді люди починають розуміти важливість здорових зубів для якості життя, – зауважив Петро Кирилович. – Можливо, тому що лікувати зуби стало дорого…»

Раніше, в радянські часи та в 90-ті роки минулого століття, згадує лікар, люди менше піклувались про здоров’я зубів. Мовляв, зогниють – вирвемо і поставимо золоті!.. Багато хто з того покоління і досі так гадає, невесело посміхається стоматолог зі стажем 44 роки.