Паліїв трави вважатимуть диверсантами, попереджає влада мешканців Дніпропетровщини

Паліїв трави вважатимуть диверсантами, попереджає влада мешканців Дніпропетровщини

Спалювання сухої рослинності у воєнний час може бути прирівняне до диверсійної роботи. Про це 14 березня попередила адміністрація Петриківського району мешканців.

Автор: Валентин Фіголь.

Шкідники й диверсанти

Незважаючи на доволі прохолодну та вологу погоду, спостерігаються непоодинокі випадки спалювання мешканцями сухої рослинності, констатує самоврядування Петриківського району.

«Такі дії суттєво відволікають органи та підрозділи ДСНС України від здійснення своїх безпосередніх функцій та спричиняють значні витрати паливно-мастильних матеріалів для ліквідації таких пожеж, що, у свою чергу, суттєво обмежує можливості оперативно реагувати на випадки можливих пожеж та руйнувань, що можуть виникнути у разі загострення воєнних дій», – зазначають посадовці.

Паліїв трави вважатимуть диверсантами, попереджає влада мешканців Дніпропетровщини - ФОТО

Влада нагадала людям, які забули, або свідомо під час війни продовжують підпалювати сухі трави та чагарники: за спалювання сухої рослинності передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність!

«Спалювання сухої рослинності у воєнний час може бути прирівняне до диверсійної роботи, – попереджає самоврядування Петриківського району. – Про всі відповідні випадки прохаємо повідомляти в сільраду чи поліцейським офіцерам громади!»

Екоцид своїми руками

Чому екологи та біологи – проти підпалів сухої трави? В публікації резюмовані аргументи від фахівців кількох українських заповідників.

В природі все передбачено так, щоб трава, чагарники росли після зими самі, без підпалів. У нашому кліматі трава перегниває за зиму і не є перешкодою для молодої порослі, а згодом перегнивають і гілки. Крім цього, гілки в траві – прекрасне місце для гніздування птахів. Випалювання сухої травостою викликає загибель кладок і місць гніздування птахів, гніздовий період яких починається на початку квітня.

Суха торішня трава – не сміття, а безцінне харчування, житловий будинок, умови для життя, створені самою природою.

Ефект швидшого росту трави в результаті випалювання є удаваним. Суха трава просто приховує спочатку молоді зелені пагони, і не випалені ділянки здаються сірими. У той час як на почорнілих випалених ділянках зелена трава добре помітна.

Після підпалів виживає і першою пускається в ріст, заглушаючи ослаблену і майже загублену іншу флору, найгрубіша, невибаглива трава і бур’ян. Таким чином, збіднюється видовий склад луговий рослинності і тваринного світу.

Від вогню гинуть насіння рослин і самої трави над поверхнею землі і насіння під землею, на землі. Гинуть комахи, їх личинки, лялечки.

При підпалі трави гине вся корисна мікрофлора грунту, в тому числі і та, яка допомагає рослинам протистояти хворобам.

Наслідки підпалів

Трав’яні пожежі призводять до помітного зниження родючості грунту. Трав’яний пожежа не збільшує кількість мінеральних поживних речовин в грунті – він лише вивільняє їх з сухої трави, робить доступними для живлення рослин. При цьому втрачаються азотні сполуки, і мертва органічна речовина грунту. Скорочення кількості мертвої органічної речовини в грунті – головний фактор зниження ґрунтової родючості.

У вогні можуть загинути і постраждати звірі, плазуни, земноводні: особливо новонароджені зайчата, їжаки, жаби. При сильній трав’яній пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть в сухій траві або на поверхні грунту. Хтось згорає, хтось задихається в диму.

При весняному підпалі можуть пошкодитися дерева, особливо їх коренева шийка – дуже вразливе місце прямо над землею.

Коли гинуть одне або багато ланок з усього біоценозу місця, екологічна ситуація може незворотно змінитися в гіршу сторону. Кожен звір, кожен жучок, метелик, жаба, кожна травинка і кожна квіточка – складають єдине ціле в природі. За оцінками вчених, в 10-сантиметровому верхньому шару грунту міститься або з ним пов’язано близько 90% різноманітності лугових екосистем.

Паліїв трави вважатимуть диверсантами, попереджає влада мешканців Дніпропетровщини - ФОТО

Дим від спалювання трави їдкий – він дуже неприємний людям, алергіки його не переносять. А спалюючи траву в місті або уздовж доріг, ви спалюєте й ті солі важких металів, що осіли на листках, траві і викачані рослинами з грунту – такий дим просто отруйний.

Пам’ятайте: на місці підпалу нормальне життя рослин і комах відновлюється лише через 5-6 років, а часто не відновлюється ніколи…