Українців закликають фіксувати екологічні злочини російських агресорів

Українців закликають фіксувати екологічні злочини російських агресорів

Спеціальний чат-бот створено в Україні для фіксації екологічних злочинів російських агресорів. Автори закликають українців готуватись до майбутніх судів і вже зараз збирати докази знищення природи України.

Автор: Валентин Фіголь.

Окупанти руйнують екосистему

Війна – це не тільки смерть і знищення інфраструктури, а й жахлива руйнація екосистем зони бойових дій. Російській наступ на територію України супроводжується терористичними діями по відношенню до українців та українського довкілля.

Щодня українським промисловим об’єктам та природним екосистемам завдається непоправної шкоди, яка неодмінно має бути компенсована агресором!

Наприклад, лісові пожежі від вибухів. Днями екс-нардеп, а нині військовий-доброволець Ігор Луценко оприлюднив на своїй сторінці у Фейсбуці інформацію про проблеми з «влучністю» російської авіації. Він зазначив, що внаслідок попадання просто посеред лісового масиву було знищено гектар дерев.

Еколог ГО «Українська природоохоронна група» Петро Тєстов пояснює, на території де йдуть бойові дії, найбільший ризик – це пожежі в екосистемах. Оперативно їх гасити не завжди є можливість. Тому потенційно такі пожежі можуть поширюватися на значні території. «Поки їх не так багато, бо погода холодна. Але у місцях, які наразі тимчасового окуповані внаслідок бойових дій, вже фіксувалися загорання на великих площах». За низьких температур ризик поширення пожеж менший, але з настанням тепла, приблизно з другої половини березня, він потенційно може рости.

Варто зазначити, що проблеми з гасінням пожеж не тимчасові. Справа в тому, що в екосистемах вже є велика кількість ракет, що впали, а також нерозірваних боєприпасів. Навіть через десятиліття після війни, працівники, що гаситимуть пожежі, ризикуватимуть на них натрапити.

Окрім природи окупанти активно знищують і майно лісових господарств: «Бачив відео з Сумської, Житомирської та Чернігівської областей, де вони трощили обладнані бази лісництв. Вони намагаються робити на цих територіях свої бази, використовують техніку та паливо. Тому сама інфраструктура галузі дуже сильно страждає», – говорить Тєстов. Також на деяких ділянках ворог вже почав будувати свої оборонні споруди

У деяких районах, які опинилися відрізаними через бойові дії та мають проблеми з постачанням газу, підвищується і ризик несанкціонованої вирубки лісу місцевими мешканцями. Ліс на дрова та будматеріали рубають і окупанти.

Загалом бойові дії не лише знищують рослини та окремих представників популяцій тварин, наносять мільйонні збитки нашому довкіллю. Вони з дня у день роблять цілі ділянки природних систем потенційно небезпечними для багатьох поколінь.

І для того, аби Україна підготувала позов до Міжнародного суду ООН, Міндовкілля звернулось до українців: «Нам потрібна допомога кожного українця – нам потрібно зафіксувати всі наявні факти шкоди довкіллю, завданої окупантами».

Збираємо докази екологічних злочинів

Відтепер у українців є можливість повідомити Оперативний штаб Міндовкілля про злочини проти довкілля через SaveEcoBot!

Для цього в SaveEcoBot розроблена функція повідомлення про шкоду, завдану довкіллю Україні від військових дій. Відтепер кожен українець може зафіксувати факти, які свідчать про це, і надіслати до Міністерства захисту довкілля та Державної екологічної інспекції.

Як це зробити?

– Додати в Telegram або Viber чат-бот SaveEcoBot;

– Натиснути кнопку “Повідомити про екозлочин”;

– Обрати категорію злочину. (це може бути забруднення водних ресурсів, небезпечні військові відходи, промислові аварії, пошкодження радіаційно небезпечних об’єктів, забруднення грунтів, пошкодження зелених насаджень тощо);

– Визначити локацію (автоматично або вручну);

– Зазначити дату та час фіксування злочину;

– Додати фото або відео екозлочину;

– Додати короткий опис за бажанням.

«Якщо у вас старе меню – відправте команду /start. І у вас з’явиться нова функція – «Повідомити про екозлочин», – рекомендують фахівці міністерства. – Або прямий перехід за посиланням – https://t.me/SaveEcoBot…

Ваші повідомлення будуть цінними доказами у судових процесах для відновлення українського довкілля».