Початок дачного сезону в Кам’янському та ризики для здоров’я садоводів

Початок дачного сезону в Кам’янському та ризики для здоров’я садоводів

Минулі вихідні показали: попри воєнний стан та різке похолодання, дачний сезон в Кам’янському почався. А, як показує досвід, на початку сезону, при зміні способу життя, ми найбільше ризикуємо здоров’ям.

Публікацію підготовлено за рекомендаціями лікарів та тренерів Кам’янського.

Автор: Валентин Фіголь.

Найперша небезпека, яка чигає на садоводів на початку сезону – незвичні навантаження. Різкий вітер, помітні добові зміни температури повітря, підвищена фізична активність – все це може бути на користь і на шкоду. Ліки чи отрута – залежить від  дозування та способу застосування, казав середньовічний медик Парацельс.

Отже, активне життя на природі може нас підбадьорити: дати більше кисню тканинам тіла. Це корисно для організму, особливо після зими з її малорухливим способом життя.

Але ті самі фактори можуть зашкодити здоров’ю. На свіжому весняному вітрі легко застудитись: покопав, зігрівся, роздягнувся – і надвечір нежить, лихоманка…

Різкі зміни навантаження не подобаються організму аж ніяк. Це стосується надто хапких до роботи садоводів. Першими на перевантаження реагують серце та судини. Бували випадки, коли садоводів забирали в кардіореанімацію прямо з грядок.

Слід поберегтись і гіпертонікам: тиск підступно піднімається не відразу після важкої роботи, а на наступний день.

Може бути небезпечно довго стояти, опустивши голову нижче перегину в попереку. Особливо літнім і страждаючим від головних болів людям варто віддати перевагу інструменту на довгій рукоятці, роботі на низькій лавці.

Спиртне – не найліпші ліки для натрудженого організму. Отруєння алкоголем – це аврал для натрудженою серцево-судинної системи, а не відпочинок. Просто мозок приголомшений спиртом і людина не розслабляється, а втрачає чутливість.

З незвички від утоми можуть боліти кінцівки та спина. Спробуйте так розподіляти роботу, щоб чергувати навантаження на різні групи м’язів.

Найбільш часта причина травм і нападів радикуліту – різкі рухи, рухи з нефізіологічною траєкторією. Чим далі ви відхиляєтеся від вертикальної осі тіла, тим більше потрібно зусилля для здійснення руху: спробуйте підняти один і той же вантаж на зігнутій і на прямій руці для порівняння.

Навчіться фізіологічно піднімати вантажі – не нахиляючись над ящиком і потім розпрямляючись з ним, а присідаючи і встаючи з вантажем.

Не забувайте дихати: глибоке дихання з присвистом на вдиху і акцентом на видиху (більше різкий видих, таке “агов, гехнем!”) не тільки допоможе серцю, а й забезпечить киснем м’язи.

Травми найчастіше трапляються від неуважності: садівник рухається несвідомо, не контролює навантаження і траєкторію руху.

Поняття «надірвався» і «нажив грижу» – практично синоніми. Грижа – це травма м’язових волокон, крізь які виходять або випинаються розташовані під м’язами тканини. Грижу може спровокувати будь-яке фізичне навантаження, пов’язане з напругою в черевній порожнині – запор, наприклад, що змушує тужитися при дефекації. Або кашель туберкульозника, курця і т.п.

Мало хто замислюється про харчові отруєння на старті дачного сезону, і марно. Пронос – не біда, а незручність, він очищає кишечник від отруйних завалів. З іншого боку, видаляє корисні мікроорганізми, мінеральні речовини. Так що затяжний, понад 3 днів, розлад кишечника може бути приводом звернутися до лікаря.

І взагалі, поява в раціоні нових продуктів (перша зеленина з грядки, молочко від сусідської кози, гриби-рядовки з лісу…), нова вода з-під землі можуть загострити старі хвороби шлунково-кишкового тракту, печінки або нирок.

Тож пильнуймо себе, починаймо обережно. І тоді дачний сезон стане ліками, а не отрутою.