Про мобілізацію в Кам’янському: кого беруть до війська і які бувають повістки

Про мобілізацію в Кам’янському: кого беруть до війська і які бувають повістки

В Україні продовжується загальна мобілізація. Вона триватиме 3 місяці з дня набрання чинності Закону «Про мобілізацію», виданого 3 березня.

Автор: Валентин Фіголь.

Щоденні черги біля Кам’янського центру комплектування та підтримки (раніше називався військовим комісаріатом, або воєнкоматом) – ще одна ознака воєнної пори. Тут можна побачити як добровольців, так і тих, кого викликали повісткою.

Кого мобілізують в Україні і які бувають повістки від «воєнкомату»?

За законом, в Україні проводять 4 хвилі мобілізації.

У першій хвилі запрошують всіх колишніх військовослужбовців до 40 років, у яких є бойовий досвід, і які відслужили за контрактом або в одній з попередніх хвиль мобілізації.

У другу хвилю викликають військовослужбовців, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом. Зараз в Україні закінчується саме ця хвиля.

І скоро почнеться третя – мобілізаційний резерв. Це військовозобов’язані громадяни, які закінчили військові кафедри вузів як офіцери запасу і яких не закликали під час попередніх мобілізацій.

Громадський резерв – це всі громадяни України, у яких немає вікових і фізичних обмежень за призом на військову службу. Їх можуть залучити для комплектування ЗСУ та інших військових формувань виключно в особливий період.

Громадяни, які раніше не проходили військову службу, але були мобілізовані, спочатку в обов’язковому порядку направляються в навчальні центри ЗСУ. Там вони проходять відповідну підготовку, а тільки після цього їх направляють у військові частини.

Варто відзначити, що в умовах війни, підготовка рядового і сержантського складу в навчальних центрах проводиться в більш стислі терміни, але без зниження якості навчання – від 7 до 20 днів (залежить від спеціальності).

Всі вимушені переселенці, які покинули свої будинки, мобілізуються за загальними правилами. По прибуттю на фактичне місце перебування вони стають на облік, а в подальшому їх можуть направити у військові частини або навчальні центри.

Всі громадяни України віком від 18 до 60 років можуть добровільно вступити на військову службу. Це може бути Служба за контрактом. У період воєнного стану їх можуть направити відразу у військову частину або ж відправити в ТрО (територіальну оборону).

В Кам’янську тероборону, за наявною інформацією, вже не втовпишся – охочих виявилось аж занадто…

Щодо повісток: Законом не встановлено місце, де можна або не можна вручити повістку. Фактично, її можуть вручити особисто в руки в будь якому місці – на вулиці, на блокпостах, на робочому місці.

За правилами, спочатку повинні встановити особу людини, а вже після цього вручають йому повістку. Як нагадують правоохоронці, у воєнний час документи повинні бути при собі завжди. І їх доведеться надавати для перевірки за першою вимогою уповноваженої особи.

Уповноважені особи, окрім поліцейських – це посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, співробітники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Які бувають повістки:

  • уточнення облікових даних;
  • проходження медкомісії;
  • призов на військову службу до ЗСУ;
  • прибути на військову дільницю.

Органи Національної поліції мають право доставляти громадян до територіальних центрів комплектування військовозобов’язаних.

Після прибуття до військкомату потрібно пройти військово-лікувальну комісію. Якщо визнали придатним, то військовозобов’язаний отримає другу повістку – про явку за першим викликом або із зазначенням конкретної дати.

При неявці за такою повісткою вже настає кримінальна відповідальність.