Аграріям України не вистачає пального на посівну-2022

Аграріям України не вистачає пального на посівну-2022

Брак пального для проведення посівної в 2022 році, за підрахунками українських агрокоасоціацій, становить близько 30%. Євросоюз обіцяє допомогу аграріям України.

Автор: Валентин Фіголь.

Чого не вистачає аграріям

В Україні посівну кампанію розпочали вже у 23 областях. Попри воєнні дії, цьогоріч планується засіяти 6 млн га земель, а це – 80% того, що обробили минулого року.

В період посівної кампанії забезпеченість українських сільгоспвиробників становить: пальним — 60,2%, азотними добривами — 68%, засобами захисту рослин (ЗЗР) — 70,6%. Краща ситуація з насінням (76,7%) та комплексними добривами (79,8%).

Такі дані наводить команда Насіннєвої асоціації України.

«Ця посівна кампанія, без сумніву, найважча. Аграрії розв’язують низку викликів: від логістики, постачання пального до фізичної безпеки своїх працівників, обмежень роботи у вечірній і нічний час доби та польотів дронами чи безпілотними літальними апаратами», – коментує ситуацію виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко.

Так, перед початком посівної азотних добрив не вистачало для 1,2 млн га сільськогосподарської площі, пального — для 1,5 млн га, ЗЗР — 1,1 млн га. Потреба в насінні була для площі в понад 897 тис. га, а комплексних добрив — 802 тис. га.

Серед проблемних ситуацій, зокрема, аграрії вказували оплату насіння,  неможливість його доставки. Це найчастіше спостерігається в господарствах областей, близьких до лінії фронту — Дніпропетровській, Кіровоградській, Черкаській, Полтавській, Запорізькій областях. Також серед проблем: обмеження роботи складу з насінням через воєнні дії чи потреба в докуповуванні насіння, яку наразі неможливо задовольнити.

Аграрії відзначають також: почастішали випадки шахрайств. Наприклад, фермер з Кам’янського району розповів, як спробував придбати через інтернет пресовану люцерну на корм птиці. Домовився з онлайн-продавцем (пропозицію знайшов на популярному інтернет-ресурсі), що заплатить половину, а другу – після отримання товару. Але після відправлення авансової половини продавець раптом заявив, що його партнер вимагає повної передоплати за люцерну. Мовляв, «самі бачите, який непевний час…». Після оплати другої половини суми покупець товару так і не отримав, а продавець перестав виходити на зв’язок…

«Продавець спілкувався правильною українською, і це викликало довіру до нього!» – коментує свою необачність обманутий фермер.

Європа обіцяє допомогу

Європейський Союз докладатиме максимум зусиль для підтримки енергетичного сектору України, насамперед забезпечення паливом її сільськогосподарського сектору, аби уникнути продовольчої кризи.

Про це заявила єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон, передає «Енергореформа».

«Ми підтримуватимемо Україну в енергетичному плані. Є багато секторів, які потребують підтримки, наприклад, сільськогосподарський. Це дуже важливо для українських фермерів. Також важливість цього питання полягає в тому, що африканські та близькосхідні країни залежать від стану агросектору України. Тому ми робитимемо все, щоб постачати сюди паливо, щоб підтримати вашу економіку, аби вона не постраждала сильніше», — сказала вона в ефірі загальнонаціонального телемарафону.

Єврокомісар підкреслила, що країни ЄС дуже хочуть допомогти Україні з поставками палива, в тому числі й надати фінансування, але для цього уже зараз потрібно вирішити надважливі питання логістики.