Що мешканцям Кам’янського робити зі злістю та агресією: рекомендації фахівців

Що мешканцям Кам’янського робити зі злістю та агресією: рекомендації фахівців

У воєнний час людям властиво відчувати ненависть, злість, біль, агресію. Як мешканцям Кам’янського скорегувати ці негативні емоції в правильне річище, не посваритись з ріднею та не нашкодити собі – резюме порад психотерапевтів, психологів, тренерів.

Автор: Валентин Фіголь.

Вплив злості на організм

Жахлива реальність викликає відповідні емоції: біль, ненависть та лють. Це нормально. Не ігноруйте, не пригнічуйте та не уникайте цих почуттів. Вони допомагають нам справитись з подіями навколо, пояснює психотерапевтка Софія Влох.

Страх, злість або гнів – типова реакція на стрес за принципом «бий або тікай».

Ця реакція запускає цілий механізм всередині організму. Наднирники виробляють гормони стресу – адреналін та кортизол. Мозок направляє кров від кишківника до м’язів. Ви одразу відчуваєте напруження. Частота серцевих скорочень збільшується, а з нею кров’яний тиск та дихання. Температура тіла підвищується, тіло пітніє.

Тобто злість має не лише емоційний аспект, але й фізичний. Тіло готується до втечі або до бою. Злість в стресовій ситуації – необхідна емоція. Вона надає нам сил та енергії діяти. Проте злість як вогонь – може як зігріти, так і обпалити. Завдання кожного з нас – не боротися з нею, а скерувати у правильне річище, наголошують психологи.

Керування гнівом

В стресовій ситуації вельми важливо вміти розпізнавати свої емоції.

Перший крок – визначити корінь злості та ваш емоційний градус. Щоб визначити його, запитайте себе:

  1. Що спровокувало в мене злість? Чому я її зараз відчуваю? Що було тригером?
  2. Як злість впливає на моє тіло? Що я відчуваю: біль, напруження?
  3. Що я можу зробити для себе корисного, щоб справитись з цією емоцією? Куди я можу направити свої емоції?

Пам’ятайте, хто справжній ворог. Не ваше оточення, не рідні й не друзі, які наразі поруч з вами. Не варто виливати всю злість та ненависть на них.

Спрямуйте свою злість на боротьбу з ворогами. Волонтерте, надсилайте гроші на ЗСУ, допомагайте з доставленням гуманітарної допомоги. Будь-яка робота в тилу наближає нашу країну до перемоги та допомагає використати енергію від злості.

Оскільки злість – емоція, яку ми відчуваємо на фізичному рівні, потрібно вчасно задіяти тіло. Це може бути будь-яка фізактивність: спорт, робота на землі тощо. Якщо інтенсивні тренування вам не подобаються, практикуйте техніки м’язової релаксації. Знайдіть тихе місце. Займіть зручне положення. Оберіть одну групу м’язів, наприклад, литкові.

Що мешканцям Кам’янського робити зі злістю та агресією: рекомендації фахівців - ФОТО
Андрій Шамардін

Напружуйте їх якомога сильніше, а потім розслабляйте. Щоразу докладайте більше зусиль. Також зафіксуйте відчуття в тілі в цей момент. З часом можете змінювати групу м’язів.

Також корисними будуть техніки дихання, як рекомендує Андрій Шамардін, тренер з гімнастики цигун. Почніть з довгого вдиху та короткого видиху. Потім спробуйте дихання за схемами: вдих – 2 сек, видих – 5 сек, затримання дихання – 5 сек. Або розтягуйте вдих на 5 рахунків, а потім видих. Зробіть затримку дихання на такий самий інтервал і повторіть.

Вчасно перемикайтесь

Злість, як і радість, виснажує. Тому знайдіть час на перемикання уваги на ресурсні активності, які відновлять ваші сили. Запитайте себе: «Що може наповнити мене?». Можливо, це сон або малювання, прибирання чи тренування.

Часто причиною злості є контент, який бачимо в соцмережах та медіа.

Що мешканцям Кам’янського робити зі злістю та агресією: рекомендації фахівців - ФОТО
Софія Влох

«Ми відповідальні за те, що ми споживаємо. Тому намагайтесь максимально зменшити час, проведений в інформаційному просторі. Наприклад, плануйте гортання стрічки чи читання новин, але не робіть це перед сном. Інакше окрім злості, ви заробите безсоння», – рекомендує пані Софія.

Читання новин допомагає нам контролювати ситуацію. Проте це уявний контроль, від якого стає ще гірше: псується настрій, самопочуття, витрачається запас сил на переживання побаченого. Постинг у соцмережах допомагає відчувати залученість та співпереживання горя з іншими користувачами. Це непогано. Постіть, якщо це вам допомагає. Проте виставили допис, вийшли з соцмереж і пішли займатися іншими корисним справами.

Не тримайте злість в собі. Існує безліч методів: від розмови з близькою людиною до запису голосових повідомлень, письмового опису своїх почуттів на папері чи в нотатнику телефона. Письмо – це також ефективний спосіб розповісти про свої емоції.

Якщо відчуваєте, що не можете справитись зі злістю, зверніться до психолога. Зараз багато спеціалістів працюють безкоштовно в режимі онлайн.

Ще одне важливе правило – не дайте собі потонути у злості. Головна ознака такого стану – постійне відчуття злості, яке веде до безпорадності.

Оскільки злість – яскрава емоція, то згодом вона зміниться дуже сильною втомою. Якщо вчасно не попрацювати з емоціями, це призведе до виснаження та депресивного стану, емоційного вигоряння. Його симптоми: втрата енергії, сповільнення чи зниження когнітивної активності, негативне мислення тощо.

За даними Better Health, фізичні наслідки неконтрольованого та тривалого відчуття гніву:

  • головний біль;
  • проблеми з травленням та біль у животі;
  • безсоння;
  • гіпертонія;
  • запальні захворювання шкіри.

Як уникнути конфлікту через злість

Найефективніший спосіб – розказати близьким про свої почуття: «Зараз я відчуваю злість. Мені потрібно декілька хвилин особистого простору, щоб з цим справитись».

Накопичення емоцій призведе до вибуху в будь який момент. До того ж нам часто здається, що близькі можуть здогадатися, що саме ми відчуваємо чи хочемо. Проте це не так. Важливого говорити про свої потреби. По-перше, це допоможе почуватися краще. По-друге, сприятиме домовленості з іншими.

Злість стала частиною нашого життя. Важко однозначно сказати, як будуть змінюватись наші емоції. Адже це індивідуальна справа. Проте у більшості випадків вони будуть з’являтися хвилями: тривога, злість, ейфорія, апатія і знову по колу.

«Почитали новини, побачили фотографії, відчуваєте злість? Направте енергію, яку вона вам дає, в правильне річище, щоб перемогти», – наголошує психотерапевтка С. Влох.