Як мешканцям Кам’янського вберегтися від кліща, розповіли лікарі

Як мешканцям Кам’янського вберегтися від кліща, розповіли лікарі

Неприємна зустріч з кліщем можлива протягом найближчих кількох місяців. Як вберегтися від небезпеки, якої загрожує укус цієї комахи, розповіли фахівці Кам’янського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

Автор: Валентин Фіголь.

Кліща можна зустріти не тільки в лісі – досить їх і на парковому газоні, і в траві на узбіччі тротуару. Комахи сидять на травинках чи гілках дерев і, витягнувши передні лапки з гострими гачками, чигають на свою жертву – тварину чи людину. Зачепившись лапками за одяг або шерсть, лазять по тілу майбутнього носія, поки не знайдуть підходяще місце для укусу. Найчастіше це бувають місця з тоншою шкірою: шия, пахви, пах тощо. Кліщ прогризає шкіру до кровоносних капіллярів і ссе кров. Напившись за кілька годин чи кілька днів, кліщ відпадає сам.

При укусі паразит виділяє анестезуючу рідину, тому людина може не відчувати болю, а лише з часом шкіра починає зудіти.

Укуси кліщів загрожують такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) чи кліщовий вірусний енцефаліт. Енцефалітних кліщів в Кам’янському фахівці не пригадують давно – цю болячку люди, зазвичай, привозять десь із Сибіру…

Більший в наших краях ризик підхопити хворобу Лайма. Вона виявляється за кілька днів або тижнів після укусу такими симптомами:

– підвищення температури, озноб, головний біль, біль у м’язах та набряк лімфатичних вузлів;

– характерна висипка у вигляді концентричних кіл (ерітрема), яка може виникнути не обов’язково в місці укусу.

Як мешканцям Кам’янського вберегтися від кліща, розповіли лікарі - ФОТО

Виявивши на тілі кліща, який вп’явся в шкіру, треба терміново звернутися за допомогою до сімейного лікаря. Використовуючи спеціальний інструмент, він безболісно видалить цю небезпечну комаху.

Якщо до лікаря потрапити змоги немає, можна й самому витягти кліща. Головне – витягти його цілком, бо голова може лишитись в рані і загрожувати інфікуванням.

Можна зробити петлю з міцної нитки та накинути її на кліща, якомога ближче до хоботка паразита. Затягнути нитку у вузол і обережно підтягувати її кінці вгору, перпендикулярно шкірі. Тягти треба неквапно, без ривків, з зупинками, щоб кліщ міг відчепитися самостійно.

Як мешканцям Кам’янського вберегтися від кліща, розповіли лікарі - ФОТО

Ще можна витягнути кліща пінцетом, міцно взявши його якомога ближче до місця укусу і викручуючи.

Після видалення паразита варто змастити ранку антисептиком. Якщо хоботок залишився в рані, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки із милом.

Дехто радить намастити кліща вазеліном, олією чи спиртом. Мовляв, він почне задихатися і вилізе з рані сам. Може й так, але перед тим кліщ відригне у кров’яне русло жертви виссану кров разом з вмістом своїх нутрощів, збільшуючи отруєння.

Живого кліща після видалення лікарі рекомендують зберегти для дослідження на зараженість кліщовими інфекціями. Щоб доставити кліща в лабораторію, його необхідно помістити в баночку на вологу ватку або шматочок тканини.