105 років тому Кам’янське стало містом

105 років тому Кам’янське стало містом

3 червня 2022 року виповнюється 105 років як село Кам’янське набуло статус міста. Коротко про шлях Кам’яського від села до міста розповіли в бібліотеці на Шевченка.

Кам’янське, можливо, так і залишилося б рядовим селом, якби не бурхливий економічний розвиток Придніпров’я у другій половині XIX ст.
Одночасно з будівництвом металургійного заводу у 1897 році почалася й забудова під житло розташованої поблизу території. На карті села з’явилися такі райони: Нижня Колонія – селище для робітників , Верхня Колонія – поселення для заводської адміністрації та міської інтелігенції, Нові плани, Піски та ін.

Виростали нові будівлі, призначені для задоволення соціальних, релігійних та культурних потреб населення: 9 початкових шкіл, заводське училище (1893 р.), жіноча (1906 р.) і чоловіча гімназії (1907 р.), заводська та волосна лікарні, Народна аудиторія (1900) та Інженерний клуб (1899), православна Свято-Миколаївська церква (1894 р.), римо-католицький костьол (1897 р.), яхт-клуб і чотири кінотеатри.

На початку XX століття Кам’янське з його комерційно-промисловими підприємствами, міського виду будинками і різночинним, досить чисельним населенням, безперечно, носило яскраво виражений характер міського поселення. Тому в 1912 році за ініціативою Кам’янської сільскої громади на ім’я Катеринославського губернатора було передано клопотання про надання селу статус міста. Але тільки 3 червня 1917 року, вже за рішенням Тимчасового Уряду, с. Кам’янське було переведено в ранг міста.