Економічна ситуація в Кам’янському: війна зачепила всіх

Економічна ситуація в Кам’янському: війна зачепила всіх

«Війна зачепила всіх…» – так коментують економічну ситуацію в місті фахівці департаменту економічного розвитку Кам’янського.

Автор: Валентин Фіголь.

Реальні доходи населення падають, ціни зростають, а безробіття збільшується. Однак після перших шоків економіка потроху відновлюється. Про це повідомляє Національний банк України в звіті про фінансову стабільність, опублікованому вперше після початку повномасштабного вторгнення Росії.

В Кам’янському економічна ситуація залежить від стану в державі, зауважила Галина Єрмоленко, директорка департаменту економічного розвитку міста.

Повномасштабна війна спричинила безпрецедентне падіння економіки України, пишуть банкіри. Прогнозується втрата приблизно третини ВВП в 2022 році. Одна з ознак нинішньої кризи — вкрай висока невизначеність.

«З квітня економіка поволі відновлюється від шоку перших тижнів війни», — кажуть у Нацбанку.

Водночас регулятор наголошує, що заблоковано морські порти, за виключенням дунайських, порушена логістика, дефіцит пального, знижено внутрішній попит… За оцінками НБУ, втрати фізичного капіталу від руйнувань підприємств, житла та інфраструктури на початок травня сягнули $100 млрд — це еквівалент 50% ВВП 2021 року. Загибель людей та міграція завдають суттєвих втрат людському капіталу.

«З огляду на високу невизначеність, фактично призупинено інвестиційну діяльність. Для відновлення від наслідків війни економіці може знадобитися дуже тривалий період та допомога з боку міжнародних партнерів», — пише НБУ.

«Через зниження ділової активності попит на робочу силу все ще значно нижчий за її пропозицію. За даними сайтів із пошуку роботи, у травні кількість вакансій була понад удвічі нижчою за довоєнний рівень, а кількість резюме – помітно зростала», — йдеться у звіті.

Доходи людей також знижуються. Травневе опитування НБУ свідчить, що доходи найманих працівників були майже на чверть меншими, ніж до війни.

«Економікою виживання» назвала ситуацію в Кам’янському Г. Єрмоленко. Через воєнний стан припинено фінансування капітальних витрат, загальмовано виконання програм соціально-економічного розвитку за багатьма напрямками – не можна будувати нічого нового, зокрема…

Міське самоврядування шукає можливостей підтримати економіку, вивчаючи ініціативи державної влади щодо підтримки економічної активності, наголосила Г. Єрмоленко. Але для таких індустріальних міст, як наше, поки що держава мало що може зробити.

«Наприклад, у наших металургів сьогодні – проблеми зі збутом готової продукції. Міське самоврядування тут нічим не допоможе, та й державна влада – теж…» – навела приклад посадовець.