Поради про здоров’я від славетного лікаря XX століття Миколи Амосова

Поради про здоров’я від славетного лікаря XX століття Миколи Амосова

Автор: Валентин Фіголь

Поради щодо того, як зберегти здоров’я, від славетного лікаря XX століття, засновника Київського інституту кардіохірургії Миколи Амосова, актуальні й сьогодні. Так вважають лікарі з Кам’янського, рекомендуючи деякі його рецепти для оздоровлення.

Принципи здорового життя

Публікації про різні методи оздоровлення мають інформаційний характер і не можуть заміняти медичну допомогу. На цьому наголошують фахівці Відокремленого структурного підрозділу «Кам’янський районний відділ ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».

Отже, Микола Михайлович Амосов був великим хірургом, він автор багатьох новаторських методик у медицині.

М. М. Амосов – автор понад 400 наукових робіт, в тому числі перевиданих в США, Японії, Німеччині та інших країнах.

У 1960-1970-х роках науковець займався дослідженням та проєктуванням штучного інтелекту.

Клініку серцевої хірургії, яку очолював Амосов, у 1983 році реорганізували у Київський науково-дослідний інститут серцевої хірургії. Щороку в інституті проводиться близько 3000 операцій на серці, в тому числі близько 2000 зі штучним кровообігом.

Славетний кардіохірург Амосов ще чотири десятиліття тому вивів формулу особистої відповідальності людини за своє здоров’я. Він і сам дотримувався цієї формули: жив активно і старості не здавався. Науковець помер у віці 89 років від інфаркту міокарда.

Навіть розвинута медицина мало допомагає зберігати та примножувати здоров’я суспільства – про це у 70-і роки минулого століття говорив блискучий кардіохірург М. Амосов у своїй книзі «Роздуми про здоров’я».

У книзі він сформулював основні принципи психології здоров’я. У цих висловлюваннях навченого життям досвідченого лікаря, перед яким пройшли тисячі пацієнтів, містяться всі основні принципи сучасної профілактичної медицини:

 1. В більшості хвороб винні не природа і не суспільство, а тільки сама людина. Найчастіше вона хворіє від ліні й жадібності, але іноді й від нерозумності.
 2. Не сподівайтеся на медицину. Вона непогано лікує багато хвороб, але не може зробити людину здоровою… Більш того, бійтеся потрапити в полон до лікарів! Часом вони схильні перебільшувати хвороби людини й могутність своєї науки, створюють у людей надумані хвороби й видають векселі, котрі не можуть оплатити.
 3. Щоб стати здоровим, потрібні власні зусилля, постійні та великі. Замінити їх нічим не можна. Людина, на щастя, настільки досконала, що повернути здоров’я можнамайже завжди. Необхідні зусилля зростають у міру старіння людини та поглиблення хвороб.
 4. Величина будь-яких зусиль визначається стимулами, стимули – значущістю мети, часом і імовірністю її досягнення. І дуже шкода, але ще і характером. На жаль, здоров’я, як важлива мета, встає перед людиною, коли смерть стає близькою реальністю.
 5. Для здоров’я однаково необхідні чотири умови: фізичні навантаження, обмеження в харчуванні, загартовування, час відпочинку й уміння відпочивати.І ще один фактор – щасливе життя! На жаль, без перших чотирьох здоров’я не забезпечується.
 6. Природа милостива: досить 20-30 хв фізкультури в день, але такої, щоб захекатися, спітніти та щоб пульс пришвидшився  вдвічі. Якщо цей час подвоїти, то буде узагалі відмінно – твердив Микола Амосов.
 7. Потрібно обмежувати себе в їжі. Підтримуйте вагу як мінімум у співвідношенні зріст в сантиметрах мінус 100. Це – загальновідома формула ідеальної ваги.
 8. Уміння розслаблятися – наука, але до неї потрібен ще і характер. Якби ж він був!
 9. Кажуть, що здоров’я – щастя вже саме по собі. Це невірно. До здоров’я дуже легко звикнути й перестати його помічати. Однак здоров’я допомагає домогтися щастя в родині та роботі. Допомагає, але не визначає. Правда, хвороба – вже ж точно не щастя.

А ще Микола Амосов писав: «Перш ніж навчитися працювати й піклуватися про суспільне благо, якому людина буде служити, вона повинна навчитися піклуватися про самого себе. Це насамперед  відноситься до вчителів і лікарів, що займаються вихованням і лікуванням молодого покоління. Таке формулювання питання не свідчить про пропаганду егоїзму і не суперечить нормам християнської моралі, тому що одна з основних євангельських заповідей говорить: «Возлюби ближнього свого, як самого себе». Первинність любові в цій настанові залишається за суб’єктом дії стосовно самого себе».

Паста Амосова

Ця наймудріша людина рекомендувала приймати пацієнтам, які тільки перенесли операцію, суміш рослинних продуктів, що зміцнює імунітет та підтримує організм поживними речовинами. «Паста Амосова», як кажуть медики, зміцнює серцевий м’яз, що важливо при аритмії та атеросклерозі.

Крім того, вона дуже поживна та смачна, тому фахівці рекомендують заміняти нею вечерю чи сніданок під час дієти. Для любителів солодких каш ця суміш стане оригінальною заправкою. Крім того, паста чудово поєднується з йогуртом.

Щоб зрозуміти, чому паста Амосова має цілющі властивості, достатньо поглянути на її склад. Іменитий хірург точно знав, які фрукти потрібно додавати, щоб досягти блискучого ефекту.

Поради про здоров’я від славетного лікаря XX століття Миколи Амосова - ФОТО

Родзинки – рекордсмен за вмістом калію, в одній жмені міститься його близько 850 мг. Тому це гарне підживлення для серцевого м’яза. До того ж родзинки зміцнюють нервову систему та вважаються потужним антиоксидантом.

Сушені абрикоси по праву вважаються одними з найкорисніших сухофруктів. Вони ефективні у боротьбі з анемією, виводять зайву рідину з організму та покращують зір. Через високий вміст вітаміну А курагу рекомендують вживати людям, які мають проблеми зі щитоподібною залозою.

Плоди фігового дерева (інжир) – джерело заліза та білка. Особливо корисний для  організму, що росте та вагітних. Також сушений інжир багатий на триптофан, який відповідає за довгий і здоровий сон.

Чорнослив – ще один продукт, багатий на калій. Чорнослив швидко відновлює енергетичний баланс, покращує роботу травної системи. Окремо варто відзначити високий вміст клітковини!

Заправляють суміш із сухофруктів відомими засобами від застуди – медом та лимоном. Також у ній мають бути волоські горіхи, які багаті на йод і корисні жири. В оригінальному рецепті не вистачає тільки імбиру для повноти картини (тоді він був не дуже популярний). Лікарі рекомендують додати його також.

Вам знадобиться:

 • 500 г родзинок
 • 1 лимон зі шкіркою
 • 500 г кураги
 • 500 г інжиру
 • 2 склянки волоських горіхів
 • 500 г чорносливу без кісточок
 • 500 г меду

Подрібніть усі інгредієнти в кухонному комбайні, блендері чи м’ясорубці. Додайте 500 г меду і перемішайте до отримання однорідної маси. Залишається лише розкласти пасту по банках і зберігати її у холодильнику. Вживайте її по 1 столовій ложці 3 рази на день за 30 хвилин до їди.

Якщо комусь здається, що «паста Амосова» дуже дорога, фахівці радять зауважити: профілактика завжди дешевша за лікування. До того ж більшість людей витрачає набагато більше грошей на продукти та звички, які шкодять здоров’ю.