Про упирів та війну світла з темрявою говорили в бібліотеці Кам’янського

Про упирів та війну світла з темрявою говорили в бібліотеці Кам’янського

Автор: Валентин Фіголь

Про упирів та їх літературного представника Дракулу, а також про війну світла з темрявою говорили на черговому засіданні клубу «СвітоГляд» в бібліотеці Кам’янського 24 січня.

Чергове засідання шанувальників високої літератури відбулося в міській бібліотеці на Шевченка за сприяння та ініціативи Літературного клубу «СвітоГЛЯД». Темою обговорення цього разу стала англійська класика – вікторіанський роман Брема Стокера «Граф Дракула».

Твір вже давно став класичним не лише для англійської, але й світової літератури, а ім’я головного персонажа – Графа Дракули, стало брендовим і культовим. Надрукований в далекому 1897 році, тобто ще в «тихому» ХІХ столітті, роман цікавий і актуальний і для читачів «стрімкого» XXI століття.

Про упирів та війну світла з темрявою говорили в бібліотеці Кам’янського - ФОТО
Марія Гончар та Максим Дорофеєв

«Ще б пак, протистояння світла і темряви, добра і зла будуть актуальні завжди, – зауважив голова клубу Максим Дорофеєв. – А в наші складні воєнні часи ми розуміємо, що у диявола багато облич і прислужників – колись це були упирі та Дракула, а зараз «звірі» під літерами «V» – (чи не означає це вампіри й кровопивці?!) та «Z»».

Організатори заходу приділи багато уваги дослідженню історичного прототипу літературного персонажа Дракули. Заслухали окремау доповідь Валентини Полонської про історичні корені стокерівського Дракули – його походження, властивості, цікаві інтерпретації тих чи інших вчинків. Відвідувачі, ніби, машиною часу перемістилися у зовсім далеке і не зовсім зрозуміле ХV століття, щоби зрозуміти з кого ж писав свого Дракулу англійський письменник.

Що ж ще обговорювали під час заходу в «СвітоГЛЯДі»? Природу вампіризму і постать головного персонажу. Дослідили, що ім’я Дракула має декілька значень. Серед них – «дракон» і «диявол». Чому граф мав звичку «відпочивати» в труні із землею? Прийшли до спільної думки, що рідна земля живить і надає сил, навіть нечисті: її енергетика – це сік, що зміцнює організм. Говорили про важливі компоненти боротьби зі злом.

«Це не лише наука і розум, але й віра в Бога і вірність друзів, соратників, які виступають разом з вами проти нечистої сили, – акцентував М. Дорофеєв. – Синтез інтелекту і християнської віри здолає будь-які ворожі диявольські замисли».

Окремим цікавим питанням було «жіноче питання» – погляд на нього Стокера з огляду ХІХ ст. і погляд сучасний. Дійшли до висновку, що наразі «жіноче» питання роздмухується більш штучно, а в часи Стокера, в певному середовищі англійських аристократів і лондонської еліти дівчина, жінка викликала лише повагу і захоплення і аж ніяк не утиски, хоча і не мали тих прав, яким володіли чоловіки тих часів.

А ще говорили про справжню чоловічу дружбу і жіночу вірність, про самопожертву щодо ближнього і самопосвяту на користь загальної справи, про боротьбу за ідеали світла і свободи в усіх вимірах, про неодмінну перемогу, яка чекає кожного хто кинув виклик умовному Дракулі і його посіпакам.

Наприкінці заходу згадали про Дракулу в кінематографі. Дослідили, що літературний персонаж Дракула є чи не найпопулярнішим героєм різноманітних кінострічок, починаючи з 20-х рр. XX століття – з часів чорно-білого і німого кіно. Зараз знімають не лише кінофільми, а й великі багатосерійні серіали героєм яких є Дракула та історія розказана нам Бремом Стокером. Звісно, що вже давно є зміщення акцентів – граф Дракула зразка XXI вже не є уособленням зла і темних сил. Він і романтизований, і ушляхетнений і часто бореться з ще більшим злом аніж він сам.

Щоби зрозуміти таки справжню суть літературного героя Стокера, необхідно звернутися до першоджерела, а саме до книги англійського класика.

«І тоді буде зрозуміло хто на чиїй стороні й хто бореться не за сіре існування, а за світле майбутнє, хто п’є кров, а хто нею жертвує заради побратима, хто з хрестом, а хто від нього біжить, як чорт від ладану, хто береже сонце і є воїном світла, а хто вершником Апокаліпсиса, – наголосив пан Максим. – Читайте класику і будете захищені від будь-якої нечисті!»

«Говорили про одвічну боротьбу добра і зла, про страх і виснаження, про силу і неминучу перемогу світла, – прокоментувала захід Марія Гончар, декламаторка. – Наша боротьба проти темряви триває саме зараз. Боротьба важка і кривава. Боротьба, яка втомлює та висотує енергію життя. Але треба міцно стояти, єднатися, вірити й невтомно крокувати до світла, до перемоги!..»