Шанс на виправлення дає злочинцям державна пробація в Кам’янському

Шанс на виправлення дає злочинцям державна пробація в Кам’янському

Автор: Валентин Фіголь

Шанс на виправлення та повернення до чесного життя дає злочинцям в Кам’янському особливий державний орган – пробація. День народження служби відзначається сьогодні, 5 лютого.

Службу державної пробації було створено в Україні у 2015 році – відповідний Закон був прийнятий 5 лютого. За 8 років служба своєю діяльністю створила собі певну репутацію, але широкому загалу про неї мало що відомо й досі.

Про роботу служби державної пробації читачам «Пильного погляду» розповіла Тетяна Лукашова, начальник Заводського районного відділу філії Державної установи “Центр пробації” у Дніпропетровській області.

– Чим займається служба пробації?

– Пробація – це система виконання покарань без позбавлення волі, яка не лише контролює засуджених, а й надає консультації щодо зміни умов життя правопорушника.

Метою пробації є безпека суспільства через виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень. Пробація забезпечує суд інформацією, що характеризує обвинувачених, для прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності.

Пробація – це можливість для особи, яка вчинила правопорушення, змінитись без ізоляції від суспільства, отримати необхідну підтримку на шляху до змін, зберегти сімейні стосунки, роботу та житло.

Перебування на обліках органів пробації засуджених до покарань, не пов’язаних з позбавленням або обмеженням волі, обходиться державі в 10-12 разів дешевше, аніж відбуття засудженими покарань, пов’язаних з позбавленням волі.

Кількість клієнтів пробації за чисельністю значно перевищує кількість осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі.

– Які категорії населення та з якими питаннями можуть звертатись до служби пробації?

– Пробація не надає ніяких послуг громадянам, окрім осіб, засуджених до покарання без позбавлення волі та правопорушників, на яких судом накладено адміністративне стягнення у вигляді громадських, виправних та суспільно корисних робіт.

– Яку допомогу найчастіше доводиться надавати службі пробації?

– Щоб виявити криміногенні потреби, які можуть призвести до скоєння повторного кримінального правопорушення, відносно кожного суб’єкта пробації проводиться оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення.

Проведення оцінки ризиків дозволяє визначити криміногенні потреби, наприклад, такі, як відсутність роботи, вживання алкоголю чи наркотичних засобів, відсутність житла та засобів для існування, стосунки у суспільстві чи з рідними, проблеми з контролем над поведінкою та мисленням.

Для зміни світогляду підоблікових осіб та формування у людини навичок самостійного розв’язання проблем задля успішної адаптації у соціумі залучаються державні та неурядові організації та установи, які входять до так званого «Банку ресурсів» та волонтери пробації, які допомагають суб’єкту пробації розв’язувати проблемні питання.

Наприклад, Заводський районний відділ тісно співпрацює з Кам’янським міським центром соціальних служб, протягом 2022 року 5 осіб офіційно працевлаштовані, 2 особам надано статус безробітного. У разі відсутності місця проживання суб’єкт пробації має право звернутися до Кам’янського центру надання соціальних послуг, до складу якого входить відділення обліку бездомних осіб. З Заводським районним відділом співпрацює три волонтери, два з яких мають психологічну освіту.

– Чи багато людей звертались до служби пробації торік та з яких питань?

– Щорічно по обліку органу пробації проходить близько 400 засуджених осіб, протягом 2022 року складено 30 досудових доповідей відносно обвинувачених, які скеровані до суду.

Пробація забезпечує виконання засудженими громадських робіт на території Кам’янської міської територіальної громади, які полягають у прибиранні вулиць, парків, скверів, інших територій та інші роботи, що не потребують спеціальної підготовки чи певної кваліфікації. Упродовж 2022 року суб’єктами пробації відпрацьовано 1052 годин громадських робіт, що дозволило заощадити 42 тис. грн місцевого бюджету.

– Наведіть, будь ласка, приклади питань, які вирішує служба.

– Кожна людина неповторна, зі своїми життєвими перипетіями. Звісно, що причини, які призвели до скоєння кримінальних правопорушень різні. Якщо це молоді люди, то найчастіше, це діти з родин зі складними життєвими обставинами.

Для прикладу, зараз на обліку перебувають два брати (20 та 22 років) та сестра 23 років, у яких немає батьків, мати виховувала їх сама, потім захворіла і 2 роки тому померла, найменший з братів у свої 20 років має вже 3 судимості (крадіжки), сестра 2 судимості (крадіжки). У цих дітей відсутня модель нормального сімейного життя, немає необхідної освіти, ніхто не працює, живуть з епізодичних підробітків.

Чималий відсоток суб’єктів пробації має декілька судимостей, у них перерваний зв’язок з суспільством та близькими, їм важко адаптуватися до життя у соціумі, вони звикли жити за ґратами, практично всі мають алко- або наркозалежності, перебувають чи перебували на обліку у нарколога. Люди з хронічними залежностями – це найважча категорія громадян для їх успішної адаптації у соціумі, але і тут бувають успішні приклади, хоч їх і небагато.

Один з таких прикладів – це життєвий шлях чинного волонтера пробації, який мав наркозалежність, неодноразово засуджувався, а потім потрапив до громадської організації «РЕМА плюс», яка допомогла йому кардинально змінити своє життя. Зараз він активно, на своєму прикладі, розповідає суб’єктам пробації, що змінити своє життя на краще дійсно можливо.

– Якими людськими якостями та службовими навичками мають володіти співробітники служби пробації?

– Співробітники служби пробації повинні дотримуватись високих стандартів особистої чесності та порядності, поважати та захищати людську гідність, забезпечувати дотримання і захист прав людини, спілкуватися з колегами, засудженими та іншими особами з максимальною толерантністю та стриманістю, ввічливо та з повагою. Звісно, бути дисциплінованим та відповідальним, знати та вміти на практиці застосовувати нормативно правові документи, що регламентують роботу співробітників служби пробації.

Шанс на виправлення дає злочинцям державна пробація в Кам’янському - ФОТО

Як показує досвід роботи з засудженими особами, працівник. насамперед, має бути дійсно зацікавленим у долі конкретної людини; щирість і співчуття життєвій долі конкретної людини дає змогу більш повно розкрити внутрішні та зовнішні фактори, які призвели, а надалі можуть призвести, до скоєння повторного кримінального правопорушення.