Чому корисно співати навіть під час війни

Чому корисно співати навіть під час війни

Автор: Валентин Фіголь

Українці здавна були співучою нацією: наші предки співали й у радості, і в журбі, і за столом, і в полі, і в поході. Чому корисно співати навіть під час війни, розповідають фахівці.

Війна – це випробування для нашої психіки: стрес, підвищена тривожність, провина вцілілого, емоційний ступор – усе це терміни з психології, які стосуються кожного з нас.

«Зараз ну точно не до співу», – так думає дехто. І помиляється, адже спів приносить користь всьому організму. Про це розповідає Анастасія Стульківська, завідувачка кафедри психології та психотерапії Українського католицького університету. Ось для чого, на її думку, людина має співати хоча б 5 хвилин на добу, вважаючи це не лише розвагою, а й самооздоровленням.

Спів – один з найкращих способів зняття стресу. Під час співу виробляються гормони щастя – ендорфін, серотонін та дофамін, які покращують настрій та підвищують життєвий тонус на фізичному рівні.

Спів оздоровлює весь організм. Під час заняття вокалом ми використовуємо все тіло як музичний інструмент: розвивається дихальна система, покращується робота серця та нормалізується тиск. Також доведено, що люди, які регулярно займаються вокалом, рідше підхоплюють застуду та хворіють, адже спів підвищує імунітет.

Як і йога, спів допомагає «заземлитись», повернутись у стан «тут і зараз» і зняти тривожність. Не дарма спів лежить в основі медитативних практик, адже він заспокоює тіло та розум. Крім того, спів неможливий без справжніх, істинних емоцій, які ведуть до глибшого контакту із самим собою, тому людина починає усвідомлювати свої глибинні емоції та справжні потреби.

Спів допомагає самовиражатись більш відкрито і розкриває харизму, адже співаючи людина поступово звикає бути в центрі уваги й демонструвати публіці свої емоції, переживання, транслювати свої досвід та унікальність. Про це нагадують викладачі київської школи вокалу «Муза».

Вокальні вправи будуть корисними під час корекції заїкання та інших мовних дефектів, а також для всіх, хто хоче покращити свій розмовний голос, зокрема зробити його більш виразним та голосним.

Заняття співом покращують когнітивні здібності завдяки поліпшенню нейронних зв’язків між лівою та правою півкулями мозку. Це позитивно впливає на пам’ять, здатність до навчання, дрібну моторику, словесно-логічне та невербальне мислення, а також підвищує загальну продуктивність роботи мозку.

Спів застосовується навіть при боротьбі із зайвою вагою: деколи надмірно повним людям пропонують при виникненні почуття голоду замість перекусу заспівати дві-три пісні.

Отже, глибоке дихання під час співу сприяє зниженню тривоги та розслабленню, а краще насичення киснем крові покращує кровообіг, що сприяє гарному настрою. Спів також об’єднує людей та дає почуття приналежності.