Французи погрожуть «зупинити країну» через урядову пенсійну реформу

Французи погрожуть «зупинити країну» через урядову пенсійну реформу

Об’єднання найбільших французьських профспілок оголосило, що 7 березня «зупинить країну», якщо уряд відмовиться розглянути їх вимоги щодо перегляду «пенсійної реформи», яка передбачає збільшення виходу на повну пенсію з 62 до 64 років. Низка профспілкових акцій щодо цієї реформи – маршів протесту та страйків – розпочалася в кінці січня і може перерости у наймасштабніший загальнонаціональний страйк. На цьому тлі президент Франції Емануель Макрон закликав профспілки до виваженості та перенесення дебатів у парламент, аби країна могла нормально працювати.

Автор: Сергій Гузь.

Мільйон проти підвищення пенсійного віку

Цікаво споглядати, як «пенсійна реформа», свого часу нав’язана українцям наче якесь «європейське досягнення», сьогодні категорично відкидається французькими профспілками. Мова йде про підвищення пенсійного віку усього на два роки, що дозволить заощадити на пенсіях близько 20 мільярдів євро на рік. Профспілки категорично відкидають цю пропозицію.

«Ця реформа сильно вдарить по всіх працівниках, а особливо по тих, хто рано почав працювати, найбільш нестабільним, чия середня тривалість життя нижча, ніж у решти населення, і по тих, чия важка робота не визнається, – йдеться у петиції проти реформу, яку вже підписали майже мільйон французів. – Це посилить нестабільність тих, хто більше не працює до виходу на пенсію, і посилить гендерну нерівність».

Французи погрожуть «зупинити країну» через урядову пенсійну реформу - ФОТО

У петиції, ініційованій міжпрофспілковим об’єднанням, яке керує «Рухом гніву» (так французи називають акції протесту проти пенсійної реформи) зазначається, що реформа невиправдана, а звіт Ради з орінтації пенсій вказав, що пенсійній системі нічого не загрожує і немає надзвичайної фінансової ситуації.

Аргументи профспілок проти реформи

Один з головних аргументів профспілок у тому, що збільшення пенсійного віку ще більше посилить безробіття серед працівників старшого віку. Адже вже зараз серед працівників старше 60 років лише 38% мають роботу.

Більше того, навантаження зростає і на молодих працівників. Наприклад, ті, хто народилися у 1973 році (тобто мають зараз 50 років) повинні сплачувати внески 43 роки, щоб отримати гарантовану державою пенсію. А якщо врахувати, що в середньому молодь отримує стабільну роботу у 26 років, щоб отримати страховий стаж треба працювати набагато довше, ніж встановлений законодавством пенсійний вік.

До того ж, профспілки заявляють, що середня здорова тривалість життя у Франції складає 64 роки, тобто, за новою реформою люди мають працювати увесь цей час, без права на повноцінний відпочинок на пенсії.

«Ми вже поплатилися за кризу – зниженням зарплат, втратою роботи, погіршенням умов праці; не може бути й мови про те, щоб заплатити вдруге, коли ми підемо на пенсію!» – говориться в заяві профспілки працівників державних фінансів.

Також профспілки категорично проти так званих «штрафів» – зменшення пенсій для працюючих пенсіонерів, наприклад, інженерів та інших. (Правда, знайомі ж аргументи українських реформаторів?)

Робота та справедливі внески

Французські профспілки мають власні пропозиції щодо посилення солидарної пенсійної системи, аби вона спроможна була виконувати покладені на неї функції.

По-перше, профспілки закликають уряд вжити заходів для боротьби з безробіттям, таким чином більше людей платитимуть внески до пенсійної системи. Минулого року офіційний рівень безробіття у Франції складав близько 7,4 %.

По-друге, профспілки закликають уряд вжити ряд важливих фінансових кроків, аби розширити базу, з якої сплачуються внески. Наприклад, поширити внески (за ставкою 28%) на дивіденди акціонерам. Тільки компанії, що входять у САС-40 (біржовий індекс у Франції), додатково сплатять у систему близько 14 мільярдів євро. Ще 10 мільярдів дасть поширення цього правила на участь у прибутках (тобто, розподіл прибутків не акціонерними підприємствами).

Також профспілки пропонують розблокувати сплату внесків з зарплат понад 27 500 євро на місяць та припинити надання пільг на ухиляння від сплати внесків компаніям з САС – 40, що разом принесе ще 6,5 мільярдів євро.

Крім того, профспілки пропонують, щоб роботодавці сплачували підвищені внески з усіх нестабільних робочих місць, як от робота по строковим чи тимчасовим контрактам.

«Якщо, незважаючи ні на що, уряд і парламентарі залишаться глухими до народного протесту, міжпрофспілкове об’єднання закликатиме робітників, молодь і пенсіонерів посилити рух, зупинивши Францію в усіх секторах наступного 7 березня», — заявили представники профспілок на акціях протесту у минулу суботу.