Проти вимирання – агітація та профілактика

Майбутнє Кам’янського під загрозою: дітей стає менше, їх здоров’я погіршується. Відвести загрозу вимирання покликана Програма захисту репродуктивного здоров’я «Разом до здорового майбутнього».
Нагла смерть 9-річної дівчинки в танцювальному гуртку сталась в Кам’янському минулої суботи. За попередніми даними, дитина під час занять в філії Центру дитячої творчості «Умка» на Соцмісті відчула себе недобре. Їй викликали «швидку», але дівчинка померла ще до приїзду медпрацівників. Департамент з гуманітарних питань Кам’янського проводить розслідування. Без дозволу батьків неможливо повідомити публіці діагноз та причину смерті неповнолітньої, нагадала Юлія Манаєнкова, начальник міськуправління охорони здоров’я Кам’янського.
Дитяча смерть нагадала про тривожну тенденцію, неодноразово озвучену лікарями. В нашому місті меншає кількість дітей, а їхнє здоровя погіршується, – про це говорила Юлія Манаєнкова, розповідаючи депутатам міськради про Програму «Разом до здорового майбутнього».
Отже, Кам’янське, як і Україна, перебуває у стані демографічної кризи: депопуляцією (зменшення), старіння населення та зменшення середньої тривалості життя. В місті природний приріст населення залишається негативним більше двох десятків років. За 5 років відбулось зменшення на 5% жіночого населення репродуктивного віку та на 25% − дитячого населення. За останні 5 років стан здоров’я дітей продовжує погіршуватися. Рівень дитячої захворюваності збільшився на 8%. Збільшується кількість випадків вродженої патології, онкозахворювань, захворювань нервової системи. «Молодшають» хвороби серця та судин…
Серед причин високої захворюваності дітей фахівці називають екологічний чинник, адже стан довкілля безпосередньо впливає на здоров’я – так стверджує Всесвітня організація охорони здоров’я. Наприклад, забруднення атмосферного повітря приблизно на чверть підвищує захворюваність органів дихання, написано в підручнику «Безпека природокористування та екологія здоров’я».
За даними Міністерства охорони здоров’я України, рівень безпліддя у нашій країні досягає 25%. Це безпосередньо впливає на генофонд нації та залишається однією з найважливіших соціальних проблем. Для поліпшення стану здоров’я майбутніх батьків та дітей, зміцнення репродуктивного здоров’я населення міста міською радою була прийнята Програма здоров’я майбутніх батьків та матерів Кам’янського на період 2019-2021 років.
Програма передбачає: пропагування здорового способу життя та сімейних цінностей, забезпечення якості та доступності медичної допомоги у сфері репродуктивного здоров’я та планування сім’ї.
Фінансування програми здійснюється за рахунок місцевого бюджету міста, а також інших джерел. Обсяг фінансування заходів у 2019 році — 398,8 тисяч гривень.
Гроші потрібні, здебільшого, для закупівлі обладнання та медикаментів для Центру планування сім’ї, медикаментів для профілактичних заходів, а також для організації агітаційно-просвітницької роботи з населенням.
Реалізація Програми, на думку її авторів – фахівців гуманітарного департаменту Кам’янського, дасть змогу знизити рівень:
— безпліддя на 5%;
— підліткової вагітності на 5%;
— захворюваності статевих органів у підлітків на 10%;
— штучного переривання вагітності серед підлітків на 5%;
— штучного переривання вагітності для дорослих жінок на 10%;
— захворюваності на інфекції, що передаються статевим шляхом на 30%;
— інформаційної неграмотності на 50%.
Поліпшення стану здоров’я дітей та майбутніх батьків міста має стратегічне значення для забезпечення сталого розвитку суспільства, наголошують автори Програми.