Зміни клімату не десь, а вже на вулицях Кам’янського

План дій з адаптації до змін клімату пропонує  прийняти міськраді ГО «Голос Природи». Окрім практичної користі для мешканців міста – поліпшення умов проживання, на думку «Голос Природи», таке рішення міської ради виведе Кам’янське в лідери серед міст України по формуванню політики в сфері кліматичної адаптації.

Автор: Валентин Фіголь.

Протягом 2015–2017 років у Кам’янському завдяки плідній співпраці «Голос Природи» і виконавчої влади міста було реалізовано ряд проектів з адаптації до зміни клімату.

Була, зокрема, проведена оцінка вразливості міста до зміни клімату і розроблений план дій.  Кам’янське — єдине місто в Україні, в якому оцінка вразливості до зміни клімату і план дій з адаптації були розроблені за участю експертів-метеорологів, фахівців державних служб і профільних департаментів.

Як свідчить аналіз, проблем зі зміною клімату у мешканців Кам’янського буде чимало.

  1. Локальне підтоплення територій та окремих об’єктів. Одна з причин – зміна режиму опадів. Після довгих сухих періодів йдуть рясні зливи, під час яких вода не всотується в землю, а тече поверхнею, розмиваючи й руйнуючи комунікації – як на вулиці Медичній, або утворює резервуари грунтових вод в понижених місцях – як в районі вулиці Широкої.
  2. Зменшення кількості зелених насаджень. Посухи та висока сонячна активність спалять рештки рослинності на газонах – те, що не зголять обрізальники з тримерами. Адже крони старих дерев обрізані, а молоді ще не виросли – отже, затінку влітку не буде. Збільшення сонячного опромінення небезпечно тепловим стресом – ходити вулицями в спеку стане ще нестерпніше.
  3. Поява нових видів комах і рослин. Балканська міль вже пошкодила й поставила на грань вимирання каштани в місті і в Україні. Все більше тарантулів в Миколаївській області. Піраньї та медузи в Дніпрі. Нетиповий грибок в легенях… Небезпека появи нових видів рослин та тварин в тому, що вони часто не мають природніх ворогів, тому можуть надмірно розплодитись, пошкодивши місцеву екосистему.
  4. Збільшення кількості проявів алергічних та інфекційних захворювань серед населення. Висохлі газони, відсутність дерев з розвиненими кронами – все це підсилить ефект від шквальних вітрів, бо вулицями летітиме пилюка з алергенами та збудниками хвороб.
  5. Зростання дефіциту питної води: вже сьогодні водопостачальники визнають, що очищати воду з Дніпра до стандартів питної стає все менш можливим технічно.
  6. Збільшення кількості несприятливих погодних явищ, руйнування енергетичних систем. Позаторішній квітневий снігопад, торішній червневий шквал не забули? Кілька днів люди прожили без електроенергії, місто витратило сотні тисяч гривень на аварійно-відновлювальні роботи.

З повним текстом документу «План заходів з адаптації громади міста Кам’янське до наслідків зміни клімату» можна ознайомитися на сайті організації «Голос Природи»: http://voice.dp.ua/ua/article/kampaniyi/56-15.htm

З пропозицією продовжити процес адаптації «Голос» звернувся в квітні до міського самоврядування.

Для того, щоб заходи плану дій з адаптації були включені до місцевих програм, необхідно, щоб цей документ був прийнятий на сесії міської ради.

«З кожним роком наслідки зміни клімату стають все більш актуальними й очевидними. Ми більше не можемо ігнорувати зростання температури, зміну режиму опадів, почастішання випадків природних катаклізмів, появу нових інвазійних видів, оскільки все це безпосередньо впливає на здоров’я і умови життя людей. Все, що сьогодні робиться в Кам’янському, починаючи з дитячих і спортивних майданчиків, парків, житлових будинків і закінчуючи промисловими об’єктами, має враховувати тенденції зміни клімату», – розповів Євген Колішевський, виконавчий директор громадської організації «Голос Природи».

Міське самоврядування опрацьовує пропозицію громадської організації, розповів Володимир Кремінь, заступник начальника міську правління екології. Адже треба з одного документа – плану дій, зробити інший – програму дій.