Чим можуть заразитись мешканці Кам’янського під час купання

Купання – чудовий захист від перегріву та відпочинок у спеку. І одночасно – ризик заразитися однією з численних хвороб, збудники яких мешкають у воді та піску біля водойм.

Автор: Валентин Фіголь.

В Кам’янському та його околицях санітарна медицина офіційно контролює склад води лише в районі міського пляжу на Дніпробуді.

В інших водоймах, де традиційно купаються земляки, склад води невідомий. Лікарі традиційно не радять купатись там, де це не дозволено. Тому що кожного літа виникає пік інфекційних хвороб, які можна «спіймати», купаючись або походжаючи босоніж по піску.

В основному на пляжі «ловлять» найрізноманітніші кишкові інфекції та шкірні захворювання. Адже в воді та пляжному піску мешкають найпростіші, патогенні гриби, гельмінти (глисти), різні бактерії. Ось кілька прикладів класичних «пляжних» інфекцій.

Лямбліоз. Лямблії — найпростіші мікроорганізми, яких навколо нас досить багато. У місцях, де в воду потрапляють фекалії і стічні води, їх ще більше. Чіпляються, якщо випити зараженої води або ковтнути її під час купання. Відразу нічого не відбувається, перші ознаки з’являються через 1-2 тижні. Симптоми типові для всіх кишкових інфекцій: діарея, нудота, біль в животі. Небезпека — сильне зневоднення організму. Лікується антибіотиками і дієтою.

Криптоспоридіоз. Ще одне паразитарне захворювання, що розповсюджується тваринами, зі схожими симптомами: діареєю, болем у животі, лихоманкою. Виявляється через 2-10 днів після інфікування. Якщо імунітет не пригнічений ВІЛ-інфекцією або іншими хронічними захворюваннями — пройде саме.

Ротавіруси. Діарея, блювота, висока температура і слабкість — ознаки інфекції, яку ще називають «кишковим грипом». Від вірусу є щеплення, але немає специфічного лікування, значить, можна тільки терпіти і полегшувати протікання.

Гепатити. Гепатити А і Е — вірусні інфекції, які передаються через питну воду.

Холера. Особливо небезпечна інфекція і одна з глобальних проблем. Холера в більшості випадків лікується швидко і легко, а її головна небезпека — зневоднення через сильну діарею.

Дизентерія, сальмонельоз, ешеріхиоз. Це різні захворювання з різними збудниками, але зі схожими в цілому симптомами. Лікуються вони теж по одній схемі: відновлення водного і мінерального балансу, антибіотики і кишкові сорбенти.

Лептоспіроз. Небезпечна бактеріальна інфекція, яка передається від тварин, вражає печінку і нирки. Бактерії потрапляють в кров через ранки і слизові оболонки. Починається з головного болю, високої температури, болі в животі. Інші симптоми — червоні очі і жовтяниця. Закінчитися може розладом природних фільтрів організму і смертю.

Сверблячка купальщика. Є такі паразити — шистосоми, які живуть в шкірі водоплавних птахів. Їх личинки не проти причепитися до людини. Правда, паразитувати на нас вони не зможуть і загинуть, але алергічні реакції, свербіж і червоні плями доведеться лікувати.

Міфи купальщиків

Одна з найпоширеніших страшилок — шанс заразитися при купанні гонореєю, сифілісом, хламідіозом або іншими ІПСШ. Але це міф. Венеролоічна практика свідчить: якщо не займатися у воді сексом, специфічними інфекціями не заразитися. Вони на те й специфічні, що їх збудники живуть не у воді, а в специфічних середовищах, характерних для слизових оболонок геніталій…

Страх номер два — застудити собі що-небудь, наприклад нирки. У цього страху мало підстав. Температура тіла у нас підтримується зсередини, і якщо організм переохолоджується від літнього купання, то весь цілком. Але переохолодження при купанні може бути однією з причин розвитку циститу.

Правила гігієнічної безпеки на пляжі

Місце для купання має бути чистим хоча б на вигляд, ще на березі. Стояча вода набагато небезпечніша за проточну. Небезпечно у воді серед заростей болотних рослин, по коліно в багні.

Чимало інфекцій передається від людини до людини при тісному контакті, коли навколо тепло і мокро.

Пісок на пляжі на глибині в 5-6 сантиметрів є середовищем існування різних мікроорганізмів (переважно збудників грибкових інфекцій). Особливо небезпечний вологий пісок.

Небезпечно будувати замки і закопуватися в пісок, якщо на шкірі є ранки.

Після купання варто сходити в душ, а якщо його немає, вимити руки, обличчя і ноги. Немає чистої води? Беріть з собою вологі серветки і рідкі антисептики в пляшечках.

Де купатися не варто

Купатися у фонтані може бути небезпечно

— Якщо побачите біля водойми знак «Купання заборонено». Раз заборонено, значить, влада знімає з себе відповідальність за безпеку купальщиків.

— Зграя качок або гусей. Там, де є водоплавні птахи, у воді живуть паразити.

— Водопій. Місце водопою легко впізнати по слідах і фекаліях тварин. Тут є великий вибір кишкових інфекцій та паразитів.

— Корчі, що стирчать з-під води. Корчі – мов айсберги: під водою ховаються невидимі зарості-пастки.

— Звалища сміття. Стихійні звалища і стічні канави — джерела не тільки бактерій і паразитів. Надихатися токсичними випарами або поплавати в розчині невідомих хімічних сполук може бути небезпечним.

— Зелена вода. Водорості, які роблять воду зеленою, виділяють у воду токсичні для людини речовини. Контакт з зеленою тванню може спричиняти алергічні реакції, подразнення шкіри та слизових оболонок.

— Міські фонтани — резервуари, в яких вода циркулює по замкнутій системі, з яких п’ють тварини і в яких миються різні люди.